ZUS ostrzega przed oszustami. Uwaga na telefon

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed osobami, które podając się za pracowników instytucji próbują oszukać swoich rozmówców. Wykorzystując tzw. Spoofing dzwonią do płatników w sprawie zmiany numeru telefonu na platformie  ZUS PUE.

fot. thinkstockphotos

Oszuści podając się na konsultantów infolinii ZUS stosując tzw. spoofing telefoniczny nakłaniają także do zmiany numeru telefonu używanego do kontaktu z bankami. Do Zakładu zgłoszenia z informacją, że telefonował do nich ktoś z numeru infolinii ZUS 22 560 16 00 (wyświetlany na telefonie klienta).

Proceder polega na tym, że oszuści podszywają się pod wybrany numer lub instytucję, z której rzekomo telefonują i chociaż telefon odbiorcy wyświetla taką informację o dzwoniącym lub piszącym wiadomość, w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków czy przedstawicieli urzędów w tym także pod ZUS – przestrzega.

– W czasie takie rozmowy osoba łamaną polszczyzną zapytała, czy klient potwierdza zmianę numeru telefonu do konta PUE oraz czy w imieniu ZUS ma poinformować banki o zmianie numeru telefonu – – mówi Kowalska-Matis.

Podkreśla, że konsultanci infolinii ZUS nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS czy zmiany numerów telefonów w bankach.

ZUS tłumaczy, że zgodnie w sytuacji, kiedy jest konieczność kontaktu pracownika ZUS z klientem, konsultanci przedstawiają się, podając swoje imię i nazwisko oraz przekazują informację merytoryczną, zazwyczaj związaną z pytaniem, które wcześniej zostało zadane przez klienta.

Zaznacza, że połączenia te mogą też dotyczyć wezwania na kontrolę zwolnienia lekarskiego lub są związane z prowadzoną w ZUS konkretną sprawą klienta. Nie zmieniamy tą drogą ani numeru telefonu ani innych danych identyfikujących, służących do uwierzytelnienia klienta w systemie. Rzeczniczka apeluje, aby nie udostępniać nikomu swoich danych do logowania na PUE ZUS.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*