Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Stworzyli robota karmiącego dla osób niepełnosprawnych. Startup Semi Robotics będzie komercjalizować FIDI

Semi Robotics

Stworzyli pierwszego robota karmiącego opartego o sztuczną inteligencję. Semi Robotics znalazł się wśród półfinalistów konkursu Infoshare Startup Contest.

FIDI, bo tak nazywa się robot stworzony przez startup Semi Robotics, ma być ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych. Jest to urządzenie karmiące, które dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika i poprawia ich jakość życia. W planach SemiRobotics ma tworzenie kolejnych robotów dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

„Nasze doświadczenia z opieką nad osobą niepełnosprawną, w połączeniu z obserwacją braków w dostępnych na rynku rozwiązaniach, skłoniły nas do podjęcia wyzwania stworzenia autonomicznego robota karmiącego. Naszym celem było stworzenie urządzenia, które nie tylko zapewniłoby niezależność i komfort osobom z różnymi ograniczeniami, ale także odciążyło ich opiekunów. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji, aby stworzyć FIDI” – mówi dla MamBiznes Krzysztof Stelmach, CEO & founder Semi Robotics.

Startup został wyróżniony i znalazł się w gronie półfinalistów konkursu Infoshare Startup Contest. Infoshare to największa konferencja technologiczna w CEE, łącząca najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 maja w Gdańsku. W ramach konkursu zwycięzca może liczyć na 30 tys. euro w gotówce i udział w InCredibles, czyli programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Warto przeczytać: Nowy członek rady nadzorczej startupu eGabinet. Dawid Sukacz wesprze firmę w ekspansji zagranicznej

Robot karmiący FIDI

Osoby niepełnosprawne każdego dnia muszą się mierzyć z wyzwaniami. Twórcy Semi Robotics doświadczyli również tego na własnej skórze. W krótkim czasie do wykonywania podstawowych czynności życiowych była potrzebna osoba asystująca. Początkowo pomocy poszukiwano wśród najbliższych osób, jednak nie miały one doświadczenia w opiece nad osobą niepełnosprawną. Również okazało się, że domy opieki były przepełnione i skarżono się na braki w kadrach. Ta historia skłoniła twórców Semi Robotics do opracowania robota karmiącego FIDI.

„Pierwszym krokiem było zgłębienie potrzeb i oczekiwań osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez bezpośredni kontakt z potencjalnymi użytkownikami. Następnie przystąpiliśmy do projektowania i programowania robota, starając się uwzględnić wszystkie zebrane informacje i uwagi. W trakcie tego procesu testowaliśmy różne rozwiązania, dokonując licznych poprawek i udoskonaleń. Naszym celem było stworzenie prostego w obsłudze, ale jednocześnie wszechstronnego i skutecznego narzędzia, dlatego też każdy etap projektu był starannie planowany i kontrolowany. Po wielu miesiącach pracy, testów i iteracji, udało nam się osiągnąć gotowy produkt, który do wprowadzenia na rynek wymaga certyfikacji” – wskazuje Krzysztof Stelmach.

FIDI jest oparty o zaawansowaną sztuczną inteligencję. Dzięki temu dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Robot może karmić osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, zapewniając im większą samodzielność. Warto podkreślić, że urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby było wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i domach opieki.

„FIDI, nasz robot został starannie zaprojektowany pod kątem bezpieczeństwa, zarówno dla użytkowników, jak i personelu obsługującego, co stanowi dodatkową wartość naszego produktu. W porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych FIDI podstawi porcję z jedzeniem pod usta osoby karmionej. W urządzeniach konkurencyjnych to osoba karmiona musi dostosować się do urządzenia. Te cechy sprawiają, że nasz robot jest innowacyjnym i skutecznym narzędziem wspierającym osoby z niepełnosprawnościami w ich codziennym życiu” – podkreśla prezes SemiRobotics.

FIDI

Komercjalizacja robota

Semi Robotics tworzy 4-osobowy zespół, jednak wprowadzenie produktu na rynek będzie się wiązać z powiększeniem zespołu. Startup pozyskał do tej pory finansowanie w wysokości 839 tys. zł.

„Planujemy komercjalizować nasze urządzenie poprzez współpracę z różnymi partnerami. Naszym głównym celem jest skoncentrowanie się na rynku B2B, współpracując z prywatnymi ośrodkami opieki oraz placówkami medycznymi. Ponadto, planujemy nawiązać współpracę z sektorem publicznym, takimi instytucjami jak szpitale oraz domy opieki. Nasze podejście obejmuje także możliwość dzierżawy urządzenia, co pozwoli obniżyć próg wejścia dla klientów oraz umożliwić dostęp do naszych rozwiązań większej liczbie osób” – mówi nam CEO SemiRobotics.

Startup jeszcze nie określił ceny urządzenia, będzie ona zależna od technologii wytwarzania niektórych elementów. W dalszych planach jest tworzenie urządzeń robotycznych, które będą wspierać osoby niepełnosprawne w ich codziennym życiu.

Ponadto, Semi Robotics ma szansę wygrać konkurs Infoshare Startup Contest. Można w nim wygrać 30 tys. euro w gotówce oraz udział w InCredibles, czyli programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Źródło grafik: SemiRobotics

Warto przeczytać: ScanTheSun zwycięzcą krajowych eliminacji AIM Congress. Zaprezentuje się na konferencji w Abu Dhabi

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.