Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Będzie łatwiej założyć i prowadzić firmę

Czy szykuje się rewolucja w zakładaniu i prowadzeniu firm? Wygląda na to, że przedsiębiorcy doczekają się przynajmniej części zmian, o które postulowali od wielu lat. Wszystko za sprawą przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Planowane zmiany chwalone przez środowiska przedsiębiorców wprowadzają wiele ułatwień dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

„Ustawa o swobodzie gospodarczej jest filarem rządowego „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, tworzonego od podstaw przez wiceministra gospodarki Adam Szejnfelda. Pakiet ten z kolei jest jedna z największych „armat” tzw. rewolucji październikowej, czyli ponad 100 reformatorskich ustaw, które jesienią ma uchwalić parlament. (…)

Co więc dostana firmy? – Aby rozpocząć działalność gospodarczą, wystarczy wysłać listem poleconym wniosek do organu ewidencyjnego, np. gminy. Firma może zacząć działać natychmiast, a gmina ma obowiązek załatwić dla niej NIP, REGON i rejestr w ZUS. Chyba nigdzie na świecie nie ma tak liberalnych zasad – zachwala Adam Szejnfeld. Docelowym rozwiązaniem jest rejestrowanie działalności przez internet” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

„Prawdziwą rewolucją jest skasowanie wszechwładzy instytucji kontrolnych.- Kontrolerzy będą musieli informować firmy o planowanej kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu nie będzie zaskoczenia i paraliżu pracy firmy. Oczywiście od tej zasady musieliśmy wprowadzić wyjątki, jak no. Zagrożenie życia i zdrowia, przeciwdziałanie popełnieniu przestępstwa, konieczność utrwalenia dowodów. Zabezpieczeniem przed nadużywaniem wyjątków będzie obowiązek pisemnego uzasadnienia. Jeżeli skorzystanie z wyjątku było naciągane, kontrola będzie nieważna „– mówi w „Pulsie biznesu” wiceminister.

”Projekt precyzuje, że dowody zdobyte z naruszeniem ustawy nie mogą być użyte przeciwko przedsiębiorcy. Kubłem zimnej wody na głowy urzędników będzie ich finansowa odpowiedzialność za wyrządzenie szkody firmie wskutek złamania ustawy” – informuje dalej „Puls Biznesu”.

Warto wspomnieć, że przyjęty przez radę ministrów projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to druga część większego programu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Wcześniej wprowadzono zmiany, które umożliwiają przedsiębiorcom między innymi zawieszenie działalności na okres dwóch lat.

Więcej w „Pulsie biznesu” w artykule „Urzędnicy zapłacą za szkody”, autorstwa Jarosława Królaka

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.