Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ponad 50 proc. wiadomości na poczcie to spam

Połowa uczestników badania przeprowadzonego przez Microsoft, portal Onet.pl oraz serwis PCLab.pl przyznaje, że ponad 50 procent wiadomości przychodzących na jego skrzynkę poczty elektronicznej stanowi tzw. szary spam. Niemal 60 proc. użytkowników Sieci kasuje tego typu wiadomości, nawet ich nie czytając.

Szary spam (greymail) to m.in. wszelkiego rodzaju przesyłki reklamowe, oferty promocyjne czy powiadomienia z serwisów społecznościowych. W odróżnieniu od klasycznego spamu, sami zgodziliśmy się na ich otrzymywanie, podając swój adres poczty elektronicznej w celu uzyskania np. specjalnej oferty. Jednak z biegiem czasu, wiadomości wysyłane np. przez linie lotnicze czy producenta przypraw nie są nawet przez nas czytane. Skutek jest taki, że dzień w dzień usuwamy ze skrzynek pocztowych od kilku do nawet kilkudziesięciu wiadomości, w ogóle ich nie otwierając.

Filtrowanie przez Hotmail

„Dawniej do naszych skrzynek pocztowych trafiały głównie prywatne wiadomości od znajomych lub korespondencja związana z pracą. Obecnie nasze skrzynki poczty przychodzącej puchną od reklam, biuletynów, informacji o promocjach i powiadomień z serwisów społecznościowych. Bazując na doświadczeniach i obserwacji zachowań naszych użytkowników, w nowej wersji Windows Live Hotmail – dostępnej bezpłatnie dla wszystkich – jednym kliknięciem można sprawić, aby wiadomości od określonych nadawców trafiały do wyznaczonego folderu lub były automatycznie usuwane.

To o wiele prostsze niż pojedyncze wysyłanie informacji o rezygnacji z subskrypcji. Najnowsza wersja Hotmail zapamiętuje indywidualne preferencje użytkowników, związane z klasyfikacją korespondencji jako niechcianej i tej dla nas ważnej. Wiadomości od nadawców oznaczonych przez użytkownika jako zaufanych nie umkną już naszej uwadze” – mówi Michał Kostrzewa z firmy Microsoft.

Poziom znajomości obsługi komputera i biegłości w poruszaniu się w Internecie również ma wpływ na ilość otrzymywanej korespondencji. Połowa biorących udział w badaniu użytkowników serwisu PCLab.pl twierdzi, że w ogóle nie otrzymuje powiadomień z serwisów społecznościowych, a ponad jedna trzecia z nich otrzymuje dziennie do 5 takich powiadomień. Ponad dwie-piąte ankietowanych deklaruje umiejętność obrony przed niechcianą korespondencją, która stanowi tylko 10 proc. zawartości ich skrzynek pocztowych.

 „Zaawansowani użytkownicy komputerów, jacy najczęściej korzystają z serwisu PCLab.pl, lepiej radzą sobie z niechcianą pocztą. Chociaż połowa uczestników ankiety wywodzących się z naszego serwisu zadeklarowała, że w ogóle nie korzysta z serwisów społecznościowych, to nadal praktycznie wszyscy borykają się z problemem uciążliwej korespondencji, takiej jak newslettery, oferty promocyjne czy inne powiadomienia. Coraz większą część dnia poświęcamy na porządkowaniu swoich skrzynek pocztowych i kasowaniu niechcianych wiadomości” – powiedział Paweł Pilarczyk z PCLab.pl.

W ankiecie firmy Microsoft, portalu Onet.pl oraz serwisu PCLab.pl wzięło w sumie udział, ponad 27 tys. Internautów. Trzy czwarte wszystkich respondentów korzysta z jednego lub dwóch serwisów społecznościowych (odpowiednio 41,2 proc. i 33,7 proc.). Każdego dnia dostają średnio do 5 powiadomień o aktywności swoich znajomych na popularnej Naszej Klasie czy Facebooku, a mniej niż 10 proc. z nich dostaje ponad 20 takich powiadomień. Ponad połowa ankietowanych przyznaje, że ponad 50 proc. wszystkich otrzymywanych wiadomości stanowi właśnie szary spam. Niechcianą korespondencję najczęściej kasują bez czytania.

Serwis prasowy/E2H

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.