Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak prawo czeskie chroni pracownice z dziećmi?

Mieszkam w Polsce, ale pracuję w Czechach. Umowę mam na czas określony (do końca stycznia 2009 roku). Obecnie jestem w ciąży. Termin porodu to 24 listopada b.r. Jestem na zwolnieniu chorobowym czeskim i zostanę do rozwiązania z powodów zdrowotnych. Czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy? A jak tak, to czy będę miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

W Polsce od dnia porodu pracownicy, niezależnie od tego czy ma umowę na czas nieokreślony, czy określony, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. W przypadku umowy na czas określony, której rozwiązanie następuje w trakcie urlopu macierzyńskiego, ostatni dzień umowy będzie ostatnim dniem urlopu. Po urodzeniu pierwszego dziecka urlop ten wynosi 16 tygodni; przy drugim i każdym kolejnym – 18 tygodni. Jeśli na świat przyszło więcej niż jedno dziecko – 26 tygodni. Jeśli pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Jeżeli umowa wygasa w trakcie urlopu macierzyńskiego, to prawo do zasiłku przysługuje tylko wówczas, gdy pracownica sama przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Oczywiście, ustawodawstwo czeskie w tej materii z pewnością różni się od prawa polskiego, dlatego też proponuję poszukać pomocy wśród prawników, praktyków prawa czeskiego. Na początek proszę zasięgnąć informacji w Instytucie Polskim w Pradze:

110 00 Praha 1, Malé náměstí 1
tel.:(+420) 224 212 274
fax:(+420) 224 223 010
e-mail: [email protected]
www.polskyinstitut.cz
Godziny otwarcia: 09.00-17.00

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.