Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy fiskus ma prawo informować rodzinę podatnika o jego długach?

Urząd skarbowy po 12 latach przysłał zawiadomienie o zaleganiu z podatkiem VAT. Pismo to dotyczyło również niezapłaconych sankcji z 1998 r. Problem w tym, że nigdy nie dostałem pisma o sankcjach czy zaległościach. Co więcej, zawiadomienie to zaadresował do wszystkich członków mojej rodziny. Zablokował moje konta bankowe oraz zagroził, że jak nie wpłacę do zastosuje bardziej dolegliwsze środki egzekucji. Czy na to wszystko pozwala prawo? Co ma z tym wspólnego moja rodzina?

Urząd skarbowy ma prawo powiadomić osobę o zaległościach podatkowych, jeżeli takowe są i są następstwem zaległości w VAT. Naturalnie sama informacja o sankcji za niezapłacone podatki nie jest jeszcze groźbą pod adresem podatnika. Oczywiście organ podatkowy ma prawo stosować różne sposoby egzekucji należności, z zablokowanie rachunków bankowych włącznie.

Co do faktu powiadomienia wszystkich domowników o zaległościach podatkowych, nie jest to zachowanie bez znaczenia. Praktyki takie naturalnie są niedopuszczalne i według mnie są przekroczeniem uprawnień przez organ skarbowy. Sprawę tę należy niezwłocznie wyjaśnić u naczelnika właściwego sobie urzędu skarbowego. Jeżeli to okaże się bezskuteczne należy powiadomić o nieprawidłowościach Izbę Skarbową właściwą miejscowo dla urzędu skarbowego.

Należy pamiętać, że zgodnie art. 53a ordynacji podatkowej, jeżeli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego organ podatkowy stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji, wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji lub zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub w części, organ ten wydaje decyzję, w której określa wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku nie złożenia zeznania w terminie – odsetki na ostatni dzień terminu złożenia zeznania, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek.

Podstawa prawna: Ustawa – Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.