Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Giełdy w Europie odreagowują wczorajsze wzrosty

2010-08-18 Bankier.pl

Wtorkowe wzrosty na giełdach w Europie wynikały z faktu, że inwestorzy byli już zmęczeni sierpniowymi spadkami i stwierdzili, że przyszła pora na odbicie. Wsparciem dla kupujących były zapewne wyniki kwartalne i prognozy zysku, które przedstawiły Carlsberg oraz największy na świecie producent cegieł Wienerberger.

Dane z gospodarki nie były zachęcające, zostały jednak zmarginalizowane. W Wielkiej Brytanii przyspiesza inflacja. Lipcowy odczyt wskaźnika CPI wyniósł 3,1% w ujęciu rocznym. Rosnące ceny mogą zmusić Bank Anglii do zaostrzenia polityki monetarnej.

Zza oceanu napłynęły rozczarowujące dane z rynku nieruchomości. Co prawda inwestorzy przyzwyczaili się do marnych wyników tego sektora, jednak prognozy analityków były bardziej wymagające. Z drugiej strony wsparciem dla zakupów były niewątpliwie wyniki produkcji przemysłowej. Wskaźnik wzrósł o 1% w ujęciu miesięcznym, co zaskoczyło rynki oczekujące rezultatu o połowę gorszego.

Wydaje się, że zupełnie został zignorowany mizerny wynik indeksu Instytutu ZEW obrazujący nastroje wśród niemieckich inwestorów i analityków. Wskaźnik spadł do poziomu 14 pkt wobec oczekiwań na poziomie 21 pkt. W tle wydarzeń pozostaje poniedziałkowa publikacja dynamiki PKB Japonii świadcząca o znaczącym spowolnieniu gospodarczym.

Z kolei za poprawę nastrojów były odpowiedzialne udane aukcje długu. Rządy Hiszpanii i Irlandii z sukcesem oferowały obligacje. Na uwagę zasługuje fakt, że rentowność papierów była mniejsza niż w lipcu.

Środa przyniosła mocne spadki na parkietach w Europie. Po części były one odreagowanie wczorajszych nieuzasadnionych wzrostów. W dodatku dzisiejsze wyniki spółek nie stanowią wsparcie dla kupujących akcje.

Vestas Wind Systems, największy na świecie producent turbin wiatrowych, taniał aż o 16%. Przyczyną fatalnej postawy spółki było obniżenie prognoz przychodów do 6 mld euro ze wcześniej przewidywanych 7 mld. Co więcej, spółka poinformowała o drugiej z rzędu stracie kwartalnej.

Największa na świecie spółka z branży górniczej BHP Billiton taniał o 0,7%. BHP zaoferował 40 mld dolarów za Potash Corp., podejmując starania, aby zostać największym producentem nawozów.

Przed 9:50 na giełdzie w Londynie FTSE 100 spadał ponad 0,7%. Francuski CAC 40 oraz niemiecki DAX traciły po około 0,6%.

P.L.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.