Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Frank szwajcarski rekordowo mocny

2010-08-23 Bankier.pl

Pogorszenie nastrojów na światowych rynkach finansowych pozwoliło na aprecjację walut uznawanych za „bezpieczną przystań”. Stąd rekordowy kurs franka wobec euro oraz znaczące umocnienie jena w stosunku do wspólnej waluty.

Piątkowe notowania na rynku walutowym zakończyły się nowym rekordem. Frank szwajcarski osiągnął wobec euro najwyższy poziom w historii na zamknięciu. Na koniec notowań kurs EUR/CHF wyniósł 1,3154 franka za euro. Frank był mocniejszy 1 lipca 2010 roku, kiedy kurs EUR/CHF w trakcie dnia dotknął poziomu 1,3072 franka.

W poniedziałek o 9:00 frank umacniał się wobec euro o blisko 0,3%. Wspólna waluta kosztowała 1,3105 franka. Złoty tracił do franka prawie 0,3%. Kurs CHF/PLN wynosił o poranku 3,0281 złotego.

Jen jest najmocniejszy wobec euro od początku lipca. Japońska waluta umacniała się dziś wobec waluty „16” o 0,2%. Euro kosztowało 108,55 jena.

Wieści napływające zza oceanu psują atmosferę na światowych rynkach. Amerykańska gospodarka znajduje się w coraz gorszej kondycji. Wygląda na to, że rząd i Rezerwa Federalna wyczerpały już swój potencjał, jeśli chodzi o stymulowanie wzrostu gospodarczego.

W zeszłym tygodniu opublikowano martwiące dane dotyczące rynku pracy. Liczba podań o zasiłki dla bezrobotnych wzrosła do poziomu 500 tys. Co więcej, publikacje dotyczące nastrojów sektora przemysłowego także były niezadowalające. Dane z rynku nieruchomości również negatywnie zaskoczyły analityków.

Oczekiwania wobec publikacji zaplanowanych w tym tygodniu również nie napawają optymizmem. Szczególne znaczenie będą miały dane dotyczące wielkości sprzedaży domów oraz informacje z sektora przemysłowego. Wyjątkowo ważna będzie cotygodniowa publikacja o liczbie podań o zasiłki dla bezrobotnych. Prognozy większości wskaźników są negatywne.

Dziś inwestorzy wstępne poznają dane dotyczące aktywności sektora przemysłowego oraz branży usług w Europie. Oczekuje się niewielkiego spadku aktywności w Niemczech oraz strefie euro. Dane dotyczące Francji mówiły o wzroście aktywności w przemyśle i o spadku w sektorze usługowym.

P.L.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.