Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Złoto bije nowy rekord dzięki słabnącemu dolarowi

2010-10-15 Bankier.pl

Ceny złota biją rekordy na giełdach w Londynie i Nowym Jorku. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym wzrost cen żółtego metalu jest słabnący dolar oraz silny trend wzrostowy. Złoto jest obecnie najlepszą alternatywą do inwestowania.

Dolar spadł do najniższego poziomu od stycznia w stosunku do euro i najniższego poziomu do jena od 15 lat. Cena złota, która zazwyczaj porusza się odwrotnie do dolara, osiągnęła w czwartek poziom powyżej 1.386 dolarów za uncję.

Przed 14:20 za uncję złota płacono na rynku kasowym 1.379,70 dolara. Było to o niemal 0,6 proc. więcej niż wczoraj.

Ceny złota tylko w tym roku wzrosły o 26 proc. Jest to dziesiąty rok z rzędu wzrostu wartości tego kruszcu. Tak dobrej passy nie było od 1920 roku. Złoto okazało się lepszą inwestycją od akcji i obligacji. Ceny złota zwyżkowały wraz z utrzymywaniem przez banki centralne i rządy niskich stóp procentowych oraz wydaniem miliardów dolarów w celu stymulowania gospodarki.

Na piątek przewidziane jest wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej w Bostonie. Ben Bernanke będzie mówił o polityce pieniężnej banku centralnego. 4 października szef Fed powiedział, że pomoc banku centralnego skupującego rządowy dług pomogła gospodarce i przewiduje dalsze poluzowanie polityki pieniężnej. Po wtorkowym komunikacie FOMC „dodruk” dolara stał się niemal pewny.

Analitycy UBS AG podnieśli miesięczną rekomendacje dla cen złota z 1.300 do 1.425 dolara. Poziom 1500 dolarów za uncję jest możliwy do osiągnięcia jeszcze przed końcem roku pod warunkiem, że Rezerwa Federalna wkrótce zapowie rządowych obligacji.

A.S. / P.L.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.