Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

30 mln euro do rozdania dla małych firm

Po raz pierwszy dolnośląscy przedsiębiorcy będą składać wnioski o unijne dotacje przez internet.- Pół sekundy może zdecydować o tym, że właściciel odpadnie z konkursu, bo inni będą szybsi – denerwuje się Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Jolanta Cianciara z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, podległej urzędowi marszałkowskiemu we Wrocławiu, mówi, że nowy system ma przyspieszyć procedurę przyjmowania i oceny wniosków.

– Po to, by unijne miliony euro nie leżały zbyt długo niewykorzystane – wyjaśnia. W tym roku dolnośląscy przedsiębiorcy przystąpią do boju o miliony euro w dwóch konkursach. Pierwszy rozpocznie się 1 grudnia. Będzie dotyczył właścicieli małych i średnich firm oraz mikroprzedsiębiorstw, istniejących dłużej niż 2 lata. Drugi konkurs rozpocznie się 8 grudnia. Przystąpią do niego właściciele mikrofirm działających krócej niż 2 lata. Będą się starali o pieniądze na rozwój.

Każdy przedsiębiorca musi zarejestrować swój wniosek za pomocą aplikacji dostępnej na stronie internetowej: www.dip.dolnyslask.pl. Po wypełnieniu formularza, trzeba wysłać elektronicznie plik do DIP. Przedsiębiorca dostanie pocztą elektroniczną potwierdzenie zarejestrowania wniosku z numerem, godziną, minutą i sekundą zgłoszenia. Z chwilą, gdy wartość zgłoszonych wniosków przekroczy dwukrotność tego, czym dysponuje DIP, rejestracja zostaje przerwana.

– Taki tryb jest dla mnie nie do przyjęcia – mówi Stanisław Kostoń, dyrektor produkcyjny Jelenia Plast z Jeleniej Góry. – Każdy powinien mieć szansę na to, by jego wniosek został rozpatrzony. W naszej firmie mamy dobre łącza internetowe, ale przecież nie można wykluczyć, że nastąpi jakaś awaria i wniosek nie zostanie wysłany na czas. Chcemy starać się o dofinansowanie zakupu linii technologicznej – dodaje.

Zbigniew Sebastian zwraca uwagę na to, że unijnym wsparciem jest zainteresowana ogromna liczba przedsiębiorstw. – Na szkoleniach, które organizujemy na ten temat, brakuje miejsc – podkreśla Zbigniew Sebastian. – Bardzo wiele osób stanie więc do konkursu. Dlaczego ogranicza się przyjmowanie wniosków? Czy w ten sposób urzędnicy chcą sobie zaoszczędzić pracy?

Jolanta Cianciara tłumaczy, że pomysł na unowocześnienie systemu rejestracji wyszedł od samych przedsiębiorców. – Nie chcieli stać w długich kolejkach do złożenia wniosków. Gdybyśmy przyjęli zasadę, że przyjmujemy wnioski do konkretnego dnia, to tych podań byłoby znacznie więcej – zapewnia. I dodaje, że bez nowego systemu weryfikacja trwałaby znacznie dłużej, a pieniądze później trafiałyby na konta firm.

Ryszard Żabiński

POLSKA Gazeta Wrocławska

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.