Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Banki pociągnęły w dół indeks S&P500

2009-10-30 Bankier.pl

Co prawda ogranicza mnie świadomość własnej niekompetencji, ale nie znaczy to, że nie zasygnalizuję problemu. W końcu przecież wszyscy Polacy znają się na ochronie (dawniej zwanej „służbą”) zdrowia. Wchodząc na to pole zastanawiam się, czy to ja oszalałem, czy to media i politycy stracili poczucie rzeczywistości (delikatnie mówiąc). Mocne słowa, ale chyba konieczne. Wszyscy rozprawiają o sprawach naprawdę drugorzędnych, a tymczasem wykluwa się potwór, czyli prawdziwy kryzys ochrony zdrowia.

2009-10-26 Bankier.pl

Co dla wielu może być zaskakujące, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest dużo starszy, niż to się może wydawać. Właśnie skończył 75 lat. Na przestrzeni czasu przechodził rewolucyjne zmiany, urastając dziś do rangi jednej z największych instytucji publicznych w kraju. Równocześnie żadna inna instytucja nie wzbudza tylu emocji i kontrowersji.

Zacznijmy od początku

Idea nowoczesnych ubezpieczeń społecznych narodziła się w głowie niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka w 1880 roku. W Polsce zalążek systemu ubezpieczeń społecznych powstał już w 1920 r. na mocy ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby. W ciągu następnych piętnastu lat wprowadzono przepisy o ubezpieczeniu na wypadek braku pracy, jednolite ubezpieczenie pracowników umysłowych, ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz na wypadek niezdolności do pracy lub śmierci w wyniku wypadku przy pracy …

2009-10-23 Gazeta Bankowa

Za dużo oszczędzania w gospodarkach Azji, zbyt dużo kredytów udzielanych na Zachodzie i zamiłowanie inwestorów do ponadprzeciętnego ryzyka – to zdaniem NBP podstawowe przyczyny światowego spowolnienia gospodarczego.

2009-10-22 Bankier.pl

Wczoraj w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie ogłoszono oficjalnie wyniki I edycji Rankingu “Pracodawca Godny Zaufania”. W kategorii Sieci Handlowe laureatem została Jeronimo Martins Dystrybucja SA, właściciel największej w Polsce sieci dyskontów spożywczych „Biedronka”. Kapituła oceniała programy socjalne, politykę pracowniczą i system ochrony praw pracowników.

2009-10-22 VAT.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, przedłożone przez ministra finansów.

W założeniach przewidziano podwyższenie rocznego limitu obrotu: z 10 tys. euro do 30 tys. euro, uprawniającego podatników do zwolnienia z podatku od towarów i usług. Jednak ze względu na trudną sytuację budżetową zaproponowano stopniowe…

2009-10-21 Bankier.pl

Inwestorzy liczący na poprawienie tegorocznych szczytów na nowojorskich giełdach musieli się srodze rozczarować. Pomimo niezłych wyników dwóch dużych banków w ostatniej godzinie handlu doszło do masowej realizacji zysków.

2009-10-21 Bankier.pl

Wraz z końcem września zakończył się w Stanach budżetowy rok finansowy 2008/2009. Spodziewano się, że dane które zostaną opublikowane będą złe, ale niewielu oczekiwało, że będą aż tak złe. Rekordowe zadłużenie USA osiągnęło poziom 1,42 bln dolarów, czytamy w depeszy PAP. Taki poziom długu jest niebezpieczny dla stabilności całej światowej ekonomii. Czy niebawem czeka nas kolejny kryzys?

2009-10-21 VAT.pl

Ministerstwo Gospodarki przygotowało komentarz do danych GUS na temat produkcji przemysłowej we wrześniu: Sprzedaż wzrosła we wrześniu o 15 proc. w porównaniu z sierpniem br. Natomiast rok do roku produkcja sprzedana przemysłu spadła o 1,3 proc. po zrewidowaniu danych dotyczących produkcji w sierpniu (wzrost o 0,1 proc.). Dane są potwierdzeniem prognozy analityków MG dla wyników sierpniowych, a we wrześniu są nieco lepsze od ich oczekiwań…

2009-10-20 Bankier.pl

We wtorek notowania złota zbliżyły się do rekordowego poziomu 1.072$ za uncje. Niemniej jednak o rekordach wciąż możemy mówić tylko w przypadku nominalnych cen wyrażonych w amerykańskim pieniądzu. Bowiem dla inwestorów dysponujących „twardą walutą” (np. polskim złotym), żółty metal jest znacznie tańszy niż w lutym.

2009-10-20 VAT.pl

MG monitoruje działania, które ułatwią małym i średnim przedsiębiorstwom (MSP) dostęp do systemu funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. W „Sprawozdaniu z realizacji Kierunków rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych w latach 2009-2013”, przyjętym przez Kierownictwo MG 14 października br., podsumowano zrealizowane od 3 lutego do 30 czerwca br. prace.

2009-10-19 VAT.pl

Konsekwentne obniżanie deficytu sektora finansów publicznych w kolejnych latach oraz kontynuację procesu prywatyzacji zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski podczas uroczystości otwarcia IV Kongresu Spółek Giełdowych Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie 15 października br. minister Rostowski zadeklarował: – Chcemy obniżać deficyt do momentu, kiedy w niedalekiej przyszłości zejdziemy do deficytu sektora na poziomie 3 proc. PKB i będziemy mogli wejść do strefy euro. Będziemy chcieli, aby deficyt budżetowy w 2011 był niższy niż w 2010, a w 2012 niższy niż w 2011 r. – dodał minister.

2009-10-29 Bankier.pl

Wystarczyły lepsze od oczekiwań dane na temat amerykańskiego PKB, by nowojorskie indeksy zyskały po ok. 2% i w całości odrobiły środowe spadki. Czwartkową zwyżkę napędzały akcje banków oraz spółek surowcowych.

Dziś wszystko wyjaśniło się na godzinę przed rozpoczęciem sesji, czyli w momencie publikacji danych z Departamentu Handlu. Według wstępnych szacunków (będą jeszcze dwa razy korygowane) w trzecim kwartale amerykański PKB wzrósł o 3,5% …

2009-10-16 VAT.pl

Inflacja we wrześniu – komentarz Ministerstwa Gospodarki do danych GUS

Zgodnie z oczekiwaniami analityków MG, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 3,4 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku. Resort oczekuje, że w październiku ceny ustabilizują się, dzięki czemu wzrost rocznego wskaźnika wyniesie 3,1 proc.

2009-10-15 VAT.pl

OECD opublikowało w październiku 2009 roku podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy. Zawiera on wskazówki dotyczące wykrywania tego przestępstwa w trakcie przeglądów i kontroli podatkowych …

2009-10-14 Bankier.pl

Ostatni kwartał zeszłego roku uświadomił nam, w jak dużym stopniu postrzeganie Polski jest zależne od kondycji gospodarek państw z regionu Europu Środkowej i Wschodniej. Widać to było chociażby na rynku walutowym, gdzie złoty osłabiał się wśród informacji między innymi o bankructwie Węgier czy też kłopotach Ukrainy.

2009-10-14 Bankier.pl, Gazeta Bankowa

Rozmowa z prof. dr. hab. Krzysztofem Rybińskim, profesorem Szkoły Głównej Handlowej, dyrektorem programu Sprawne Państwo w Ernst & Young, wiceprezesem NBP w latach 2004-2008.

– Jak będzie wyglądać globalizacja w rozpoczętym stuleciu? Czy świat gospodarczy rzeczywiście się zglobalizuje, czy może spolaryzuje w taki sposób, że konkurencyjne wobec siebie będą unie państw, zaś gospodarczy podział świata wciąż będzie przebiegał wzdłuż linii dzielącej glob na bogatą Północ i biedne Południe?

2009-10-13 Bankier.pl

Spółka nr 101 na znajdującym się poza rynkiem regulowanym parkiecie NewConnect zaskoczyła chyba nawet największych optymistów, czyli swoich właścicieli. Pierwszy dzień notowań okazał się jedną z najlepszych możliwych reklam dla Platinum Properties Group, prawa do której walorów z kursu otwarcia na poziomie niespełna 50 groszy podrożały w pewnym momencie nawet do 100 złotych.

2009-10-13 Bankier.pl

Intensywna kampania kredytów mieszkaniowych Millennium na 100 proc. wartości rozpoczęła jesienną walkę banków o kredytobiorców. Inne banki niemal jak na sygnał ruszyły ze swoimi kampaniami. Widać, że wojna o lokaty skończyła się sukcesem i banki znów „siedzą” na kasie. Co gorsze zbliża się koniec roku i trzeba wykazać lepsze wyniki finansowe. Dobrze byłoby więc powalczyć o kawałek tortu z prowizjami za udzielanie kredytów hipotecznych. „Druga faza” na rynku mieszkaniowym, więc jest już być może bliska.

2009-10-12 VAT.pl

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 06.10.2009 roku wyrok w sprawie Komisja przeciwko Hiszpanii. Dotyczyła ona obowiązującego w Hiszpanii zwolnienia podatkowego wygranych z loterii i gier losowych…

2009-10-09 VAT.pl

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 01.10.2009 roku wyrok w sprawie Gaz de France – Berliner Investissement SA przeciwko Bundeszentralamt für Steuern, (C‑247/08). Sprawa ta dotyczyła zakresu zastosowania zwolnienia podatkowego dywidend, przewidzianego w przepisach implementujących dyrektywę Parent – Subsidiary.

2009-10-08 VAT.pl

Polska pomoże Islandii w walce z kryzysem – pożyczy Islandii 630 mln złotych (ok. 200 mln dolarów USA) na zmniejszenie skutków kryzysu finansowego. Stosowną umowę podpisali 4 października br. w Stambule ministrowie finansów Polski Jan Vincent-Rostowski oraz Islandii Steingrimur J. Sigfusson.

2009-10-07 Bankier.pl

W środę nominalna wyrażona w amerykańskich dolarach cena złota drugi dzień z rzędu poprawiła swe historyczne maksima. Uncja złotego kruszcu kosztowała dziś nawet 1.047$. Analitycy teraz prześcigają się w wydawaniu coraz bardziej optymistycznych prognoz.

Główna przyczyna, dla której większość inwestorów kupuje złoto, od miesięcy jest taka sama. Jest nią przeświadczenie, że banki centralne nie poradzą sobie (lub nie będą chciały sobie poradzić) z okiełznaniem inflacji, którą same wyhodowały zasypując rynki finansowe bilionami pospiesznie wydrukowanych dolarów, euro, jenów i funtów …

2009-10-29 Bankier.pl

Założenia do rządowego projektu ustawy o grach liczbowych i hazardowych zawierają propozycję delegalizacji gier na automatach poza kasynami oraz hazardu w Internecie. Poinformował o tym premier Donald Tusk.

Zwiększeniu ulegnie też podatek od gier hazardowych oraz obejmie gry, które do tej pory nie były opodatkowane. Chodzi m.in. o turniejowe gry w pokera.

2009-10-06 VAT.pl

Ministerstwo Finansów chce o 2 pkt proc. podnieść karne odsetki za zwłokę w podatkach. To jedna z propozycji MF, która znalazła się w opublikowanych niedawno założeniach do zmian w Ordynacji podatkowej.

2009-10-05 VAT.pl

G20 ogłosiła koniec tajemnicy bankowej. Międzynarodowa współpraca doprowadziła do zwiększenia współpracy międzynarodowej w unikaniu opodatkowania. Najbardziej spektakularne jest przystąpienie Szwajcarii do umów w przedmiocie wymiany informacji finansowych, co w praktyce oznacza koniec słynnej szwajcarskiej tajemnicy bankowej w wymiarze międzyrządowym.

2009-10-02 VAT.pl

Konferencja po wrześniowej decyzji RPP – STOPY I CEL INFLACYJNY BEZ ZMIAN

Na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych i przyjęła „Założenia polityki pieniężnej na rok 2010”.

Stopy procentowe NBP wynoszą więc nadal: referencyjna – 3,5 proc. w skali rocznej, lombardowa – 5 proc., depozytowa – 2 proc., a stopa redyskonta weksli – 3,75 proc.

2009-10-01 VAT.pl

Przełom września i października to okres, w którym ustalana jest znacząca część wskaźników podatkowych i gospodarczych. Poniżej przedstawiamy wskaźniki ustalone na podstawie kursów NBP z dwóch ostatnich dni oraz wynagrodzenie minimalne na rok 2010. O tym, czy jednostka przekracza limit zobowiązujący do prowadzenia pełnej rachunkowości, decyduje przychód jednostki w poprzednim roku obrotowym. W roku 2010 limit wzrasta, gdyż …

2009-10-28 Bankier.pl

Cena emisyjna akcji PGE oferowanych w ofercie publicznej dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych została ustalona na poziomie 23 zł. Mimo powiększenia transzy inwestorów indywidualnych, ich zapisy na akcje PGE zostaną zredukowane o 96,5% – podała spółka w komunikacie.

Cena emisyjna akcji PGE została ustalona na poziomie 23 zł, czyli na górnym poziomie przedziału cenowego, w ramach którego inwestorzy mogli składać zapisy. Dolna granica przedziału została wyznaczona na poziomie 17 zł.

2009-10-28 VAT.pl

Wsparcie aktywności pracowników, zwiększenie zainteresowania samorządu terytorialnego udziałem w prywatyzacji oraz upowszechnienie własności obywatelskiej to najważniejsze założenia programu „Wspieranie prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego”. Przygotowany w MG program, Rada Ministrów przyjęła 20 października br. Beneficjentami Programu będą przede wszystkim spółki aktywności obywatelskiej (SAO) – założone przez pracowników, z udziałem m.in. jednostek samorządu terytorialnego …

2009-10-28 Bankier.pl

Jak pisał Jean Baptiste Say nie ma dobrych podatków. Wszystkie są złe. Ale niektóre są gorsze od innych. Moim zdaniem DZIŚ najgorsze jest opodatkowanie pracy.

Co prawda Adam Smith twierdził, że opodatkowanie pracy, powodując wzrost ceny siły roboczej i podwyżkę płac, odpija się w konsekwencji na konsumencie, gdyż pracodawca, którego podatek od wynagrodzeń obciąża w pierwszej kolejności, stara się przerzucić ciężar podatkowy na nabywców …

2009-10-27 Bankier.pl

Na początku wszystko było państwowe – w kwietniu 1991 roku na państwowej GPW zadebiutowało pięć państwowych spółek. Również w następnych latach listę emitentów zazwyczaj otwierały spółki ze stajni Skarbu Państwa i tak też jest w tym roku, gdy inwestorzy mogli się zapisać na akcje dużych spółek Skarbu Państwa: banku PKO BP oraz Polskiej Grupy Energetycznej. Niektóre prywatyzacje inwestorzy rozpamiętują do dziś.

2009-10-27 Bankier.pl

W poniedziałek nowojorskim bykom sił starczyło tylko na pierwszą godzinę handlu. Później indeksy spadały pod ciężarem taniejących banków, których akcje nagle przestały być ulubieńcami inwestorów i analityków. To druga z rzędu spadkowa sesja na Wall Street. Przed sesją wydawało się, że obóz byków przegrupuje siły i bez trudu odrobi piątkowe straty. Ale po godzinie handlu ster rynku znów objęły niedźwiedzie…

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.