Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Bezbarwna sesja na europejskich parkietach

2010-06-17 Bankier.pl

Główne indeksy Startego Kontynentu zakończyły dzień na zielono, choć był to kolor dość wyblakły. Niewielka skala wzrostów w połączeniu z nikłą zmiennością podsumowują środową sesję. Taki rezultat po pięciu dniach wzrostów nie zdradza jednak słabości byków.

Poranek stał pod znakiem optymizmu wywołanego zakończeniem handlu na Wall Street. Amerykańskie giełdy urosły po niemal 3%, zwiększając wiarę w kontynuację giełdowego odbicia. Indeksy jednak szybko osunęły się w neutralne rejony, gdzie leniwie spędzały czas aż do godziny 14:30.

Wówczas bardzo słabe dane z amerykańskiego budownictwa mieszkaniowego doprowadziły do wyraźniejszej przeceny akcji. Jednakże poziomy z wczorajszego zamknięcia działały niczym magnes. Zwłaszcza że pozytywnie zaskoczyła amerykańska produkcja przemysłowa, która w skali rocznej osiągnęła najwyższą dynamikę od 13 lat.

Ostatecznie zamknięcie wypadło właśnie w pobliżu kursów sprzed 24 godzin. Londyński FTSE100 oraz paryski CAC40 zyskały po 0,4%, zaś niemiecki DAX urósł o niespełna 0,3%. Za to pod kreską znalazły się ateński ASE oraz fiński HEX, który spadł aż o 2,3%. Fatalan postawa Helsinek była skutkiem 9-procentowe przeceny akcji Nokii, która obniżyła prognozę tegorocznej sprzedaży. W zupełnie innej lidze grał za to Bukareszt, gdzie indeks BET poszybował w górę o 5,2%.

Tymczasem niepokojące rzeczy działy na rynku długu. Dziś pod presją sprzedających ponownie zlazły się obligacje Hiszpanii i Portugalii. Rentowność hiszpańskich 10-latek wzrosła o 15 pb., osiągając poziom 4,93%, a premia za ryzyko (mierzona różnicą względem rentowności papierów niemieckich) osiągnęła najwyższą wartość w historii strefy euro (220 pb.). W ten sposób rynek wyraża swoją nieufność wobec europejskich polityków, którzy podejmują nieudolne próby zahamowania przyrostu długu publicznego.

Pomimo gwarancji udzielenia 110 mld euro pożyczek przez MFW i UE rentowność 30-letnich obligacji Grecji znów przekroczyła poziom 10%, charakterystyczny raczej dla państw afrykańskich niż członków strefy euro.

K.K.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.