Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Chorobowe na rencie

Jestem na rencie i pracuję w zakładzie chronionym (mam grupę umiarkowaną). Pierwszą umowę dostałem na trzy miesiące, a drugą umowę dostałem do 30.09.2015r. W maju 25.05.2015 zachorowałem. Jestem na L4 (zwichnięta noga, potłuczone kolano – nie mogę chodzić). Czy mogę chorować i jak długo? Gdzie mam składać L-4? Czy ZUS wypłaci mi chorobowe, jak jestem na rencie? Czy ZUS nie zawiesi mi renty?

Niestety pracownik posiadający uprawnienia do renty bądź emerytury, w okresie zwolnienia chorobowego nie będzie otrzymywał zasiłku chorobowego za okres, który przypadnie po okresie, na który zawarta była umowa o pracę, mimo iż nadal będzie chory. Wyrokiem z dnia 17 czerwca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny w sprawie o sygn. akt: P 6/12 potwierdził, że zasiłek chorobowy ma zapewniać środki utrzymania w okresie niezdolności do pracy. W przypadku emerytów i rencistów nie zachodzi możliwość utraty zarobków ponieważ mają oni ustalone prawo do świadczeń rentowo-emerytalnych. W takim przypadku świadczenie chorobowe będzie Pan otrzymywał do momentu wygaśnięcia umowy o pracę tj. do dnia 30 września 2015 r. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo a tak jest w każdym przypadku umowy o pracę ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Za przychód powodujące możliwość zawieszenia prawa do renty bądź emerytury traktuje się także zasiłek chorobowy. Jeśli zatem otrzymywany przez Pana zasiłek będzie większy niż kwota. Dopuszczalne kwoty przychodu określone są wskaźnikiem 70% lub 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa GUS. Dopuszczalne kwoty przychodu ogłasza Prezes ZUS w terminie do 14. dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego. Tak więc progi zarobkowe zmieniają się w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu. Zwolnieni z podlegania zawieszeniu są emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. O konieczności zawieszenia swojego świadczenia winien ZUS poinformować sam emeryt po stwierdzeniu przekroczenia odpowiedniego poziomu przychodu. Obecnie kwotą otrzymanego przychodu która powoduje zmniejszenie renty jest suma 2838,50 zł miesięcznie. Natomiast po przekroczeniu kwoty 5.271,50 zł prawo do świadczenia powinno zostać zawieszone.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 13 ust. 1 pkt. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.)

Wyrok TK z 17 czerwca 2014 r., sygn. akt P 6/12 (Dz.U. z 2014 r. poz. 898)

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 maja 2015 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2015 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent (M.P. z 2015 r. poz. 440).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.