Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

CIT 2006: Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym CIT jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Rok nie musi się zaczynać 1 stycznia

Podatnicy mają możliwość zmiany roku podatkowego. W przypadku podjęcia takiej decyzji za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

W przypadku zmiany roku podatkowego na taki, który nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, należy o tym fakcie zawiadomić urząd skarbowy najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Nowi podatnicy dokonują zawiadomienia o wyborze innego niż kalendarzowy roku podatkowego w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Przykład 1
Dotychczasowy rok podatkowy spółki  zgodny z rokiem kalendarzowym został zmieniony na rok podatkowy rozpoczynający się 1 czerwca i kończący 31 maja. Zgodnie ze stanem faktycznym zawartym we wniosku, uchwała określa pierwszy po zmianie rok obrotowy jako okres rozpoczynający się 1 stycznia 2005 r. i kończący się 31 maja 2006 r. Czy spółka ma prawo zmienić rok podatkowy?

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego zgodnie z dyspozycją art. 8 ust. 4 ustawy o CIT. W myśl natomiast art. 8 ust. 3 ustawy o CIT, w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.