Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co zrobić, aby przewieźć do Anglii alkohol i żywność?

Co muszę zrobić, aby w ramach prowadzącej działalności przewieźć do Anglii żywność hermetycznie pakowaną i alkohol? Który przepis mówi o ilości żywności i alkoholu, jaką można przewieźć?

Oczywiście można przewieźć do Wielkiej Brytanii zarówno alkohol, jak również żywność hermetycznie pakowaną. Stawki celne dotyczą konkretnych wyrobów, np. alkoholowych (piwa, wina, wódek, likierów itp) oraz zawartości procentowej alkoholu w tych produktach, pojemności itp. Co do żywności również i ona podlega ścisłej klasyfikacji. Chodzi o produkty pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego łatwo psujące się bądź nie.

Np. sprzedaż polskiego piwa do Wielkiej Brytanii objęta jest podatkiem akcyzowym. Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP. Akcyza na piwo wynosi obecnie 6,8 zł za hektolitr za jeden stopień Plato (chodzi tutaj o zawartość ekstraktu w piwie). Przy czym przez pojęcie „piwo” należy rozumieć wszelkie produkty oznaczone kodem taryfowym CN 2203 lub wszelkie produkty zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, oznaczonymi kodem taryfowym CN 2206, o ile w każdym wypadku rzeczywista zawartość alkoholu w tych produktach przekracza 0,5% obj. Przy ustalaniu podatku akcyzowego od piwa według liczby hektolitrów / stopni Plato, mogą dzielić piwo na kategorie, z których każda oznaczana jest przez nie więcej niż 4 stopnie Plato, oraz stosować tę samą stawkę podatku akcyzowego od hektolitra każdego piwa należącego do tej samej kategorii. Stawki takie są niezmiennie równe lub wyższe od stawki minimalnej, określonej w art. 6 dyrektywy 92/84/EWG.

Zgodnie z rozporządzeniem komisji europejskiej Nr 1719/2005 z dnia 27 października większość towarów została objęta wspólną taryfa celną. Dla przykładu nie ma cła do żadnego z krajów UE na wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych. Piwo otrzymywane ze słodu również nie podlega opłacie celnej. Opłacie celnej nie podlegają również produkty:

  • o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nie większej niż 13 % obj.: 90 g lub mniej całkowitego suchego ekstraktu na litr;
  • produkty o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu większej niż 13 % obj., ale nie większej niż 15 % obj.: 130 g lub mniej całkowitego suchego ekstraktu na litr;
  • produkty o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu większej niż 15 % obj., ale nie większej niż 18 % obj.: 130 g lub mniej całkowitego suchego ekstraktu na litr;
  • ?

  • produkty o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu większej niż 18 % obj., ale nie większej niż 22 % obj.: 330 g lub mniej całkowitego suchego ekstraktu na litr.

Dodatkowe informacje znajdzie Pani na stronach Służby Celnej RP http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_celna/taryfa_celna/l_28620051028pl00010886.pdf

Podstawa prawna:

  • Dyrektywa Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych.
  • Rozporządzenie Komisji (WE) NR 1719/2005 z dnia 27 października 2005 r. zmieniającej załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.