Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co zrobić, gdy oszust posługuje się danymi naszej firmy? Kradzież tożsamości

Ktoś ukradł dane mojej firmy z CEIDG i na podstawie fałszywych potwierdzeń przelewu wyłudza towar, który dostarczany jest na dres w innym mieście. Dowiedziałam się o tym, gdy wezwała mnie policja po zgłoszeniu szkody przez poszkodowaną w ten sposób firmę. Kilka dni później dostałam kolejną fakturę do zapłaty, ta firma wystąpiła z kolei do windykacji. Zgłosiłam sprawę na policję, ale nie wiedzą pod jaki artykuł to podpiąć i przyjęli to tylko w formie notatki. Nie wiem, co robić dalej, bo obawiam się, iż dalsze firmy oszukane zaczną się zgłaszać. Jestem w porozumieniu z oszukanymi firmami, ustaliłam dużo faktów przydatnych policji do ścigania oszusta, ale obawiam się, że to na nie wiele się zda. Jak mogę wybrnąć z tej sytuacji: Policja gospodarcza, prokuratura, telewizja?

W mojej ocenie padła Pani ofiarą przestępstwa tzw. kradzieży tożsamości. Zgodnie z przepisem ustawy karnej kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Szkodą osobistą w tym przypadku może być utrata reputacji albo dobrego imienia.

Zgłaszając ten fakt odpowiednim organom nie powinno Pani spotkać się tylko z przyjęciem notatki, a domagać wszczęcia postępowania w celu zweryfikowania zawiadomienia. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż przestępstwo ( np. oszustwo) zostało wyrządzone przede wszystkim na szkodę pokrzywdzonych firm, które wysłały towar, a nie otrzymały zapłaty, i to one powinny czynić również starania mające na celu wyjaśnienie tej sprawy poprzez złożenie stosowanych zawiadomień organom ścigania bezpośrednio Policji bądź tez prokuraturze. Pani ze swojej strony powinna Policji przekazać tak wiele informacji, jak tylko zdołała zgromadzić w tej sprawie. Niestety należy liczyć się z faktem, że jeśli przestępca działał profesjonalnie i zacierał ślady, jego zidentyfikowanie może być znacznie utrudnione.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawa:

Art. 190 a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny ( tj. Dz.U. z 1997 nr 88 poz. 553 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.