Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czego pracodawca może żądać od porzucającego pracę?

Pracownik porzucił pracę kilka dni po podpisaniu umowy o pracę. Czy pracodawca w związku z tym może wymagać od pracownika zwrotu pieniędzy za badania wstępne?

Pracodawca ma słuszne prawo domagać się zwrotu nakładów poczynionych na wstępne badania lekarskie od pracownika, który po kilku dniach porzucił pracę. Chociaż przepisy kodeksu pracy nie wprowadzają pojęcia porzucenia pracy, nie określają także rodzaj kary za tego rodzaju działanie ze strony pracownika, to praktyka pokazuje, że sądy orzekają na korzyść pracodawcy, wymierzając przy tym karę finansową dla pracownika.

Pracodawcy mogą zatem domagać się odszkodowania od pracownika za porzucenie pracy, odpowiadającej jego wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia umowy o pracę, jak również zwrotu poczynionych nakładów związanych z jego zatrudnieniem. W przypadku opieszałości pracownika, szef może szukać sprawiedliwości w sądzie. Na podstawie art. 476 kodeksu postępowania cywilnego pracodawca ma prawo w postępowaniu sądowym żądać od pracownika zadośćuczynienia za ewentualne straty spowodowane niestawieniem się w pracy (art. 262 kodeksu pracy).

Podstawa prawna: Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.