Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy choroba odbiera dofinansowanie do urlopu?

Jestem zatrudniona na czas określony do 30 czerwca. 30 kwietnia wręczono mi wypowiedzenie. Pozostało mi jednak 11 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego za 2009 r. 10 dni urlopu miałam wykorzystać natychmiast, za 1 miałam otrzymać ekwiwalent. Za nieprzerwany urlop składający się z 10 dni firma raz do roku wypłaca środki z funduszu socjalnego na tzw. „wczasy pod gruszą”. Taki wniosek złożyłam. Aktualnie jestem na zwolnieniu lekarskim i dowiedziałam się, że dofinansowanie za wczasy przepada. Czy faktycznie tak jest?

Jest tak, jak informuje pracodawca. Wczasy pod gruszą przepadają na skutek zwolnienia lekarskiego. Warunkiem koniecznym dla uzyskania prawa do świadczenia urlopowego jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 3 pkt.5 ustawy o ZFŚS).

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego naliczonego w sposób określony obowiązującymi przepisami. Osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są:
a) pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy,
b) pracownicy młodociani, z którymi zawarto umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego,
c) pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,
d) emeryci i renciści – byli pracownicy,
e) współmałżonkowie pracowników,
f) członkowie rodzin osób wymienionych w pkt a-d
g) pozostające na utrzymaniu i wychowaniu osób wymienionych w pkt a-d dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków pracowników, a także pozostające na utrzymaniu osoby uprawnionej wnuki i rodzeństwo do lat 18, a jeśli się kształcą, do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat – bez względu na pobieranie lub niepobieranie zasiłku rodzinnego,
rodzice prowadzący wspólnie z pracownikiem gospodarstwo domowe,
i) w szczególnie uzasadnionych przypadkach – także niepracujący członkowie rodzin osób wymienionych w pkt a-d zamieszkujący oddzielnie.

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone na finansowanie (dofinansowanie):

  • wypoczynku dzieci do lat 14 (kolonie, obozy, zimowiska) – 1 raz w roku,
  • wypoczynku urlopowego, zorganizowanego i niezorganizowanego, pracownika i jego dzieci do lat 14 (pod warunkiem niekorzystania z dofinansowania, o którym mowa w pkt a),
  • działalności kulturalno-oświatowej,
  • wypoczynku w dni wolne od pracy,
  • zakupu sprzętu sportowo-turystycznego,
  • imprez sportowych (bilety wstępu),
  • zakupu upominków Mikołajowo-świątecznych dla pracowników lub ich dzieci,
  • pomocy rzeczowej osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej lub zapomóg pieniężnych w wypadkach losowych.

Fundusz może być wydatkowany na pożyczki przeznaczone na:

  • budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w domu wielomieszkaniowym,
  • nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego,
  • uzupełnienie zaliczki na wkład budowlany,
  • remont i modernizację lokali i budynków mieszkalnych,
  • finansowanie wkładów mieszkaniowych do spółdzielni dla dzieci przebywających w domach dziecka.

Przyznanie i wysokość dofinansowania z funduszu dla uprawnionych uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a w przypadku pomocy mieszkaniowej również od sytuacji mieszkaniowej. W szczególnie trudnej sytuacji materialnej, życiowej, rodzinnej i zdrowotnej można udzielić pomocy finansowej częściowo lub całkowicie bezzwrotnej lub umorzyć część nie spłaconej pożyczki. Podstawą uzyskania świadczenia z ZFŚS jest umotywowany wniosek pracownika.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 Nr 70 poz. 335 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.