Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy dla potrzeb US i ZUS muszę podać numer prywatnego konta bankowego?

Dla potrzeb US i ZUS muszę podać konto bankowe, czy przy jednoosobowej działalności gospodarczej może być to moje konto prywatne (z możliwościami przelewów do US i ZUS), rzecz jasna, na którym obroty są tylko związane z prowadzoną DG? Czy kupując coś w sklepie internetowym w USA lub Anglii, otrzymując standardową fakturę w $ lub funtach może być ona wystarczającym dowodem nabycia towaru przy ryczałcie (a więc formie, gdzie nie interesują US koszta, a faktura w zasadzie jest tylko potwierdzeniem legalności nabycia)?

Istnieje co prawda możliwość aby przekształcił Pan istniejące konto osobiste w konto firmowe, jednakże nie ma możliwości aby jednocześnie ten sam rachunek był prowadzony na działalność gospodarczą i na Pana jako osobę fizyczną. Każdy prowadzący działalność powinien założyć firmowy rachunek w banku W przypadku przedsiębiorców jest to wręcz obowiązek. Na dodatek kosztowny, bo banki pobierają bardzo wysokie opłaty, dużo wyższe niż dla osób prywatnych. Jedynym rozwiązaniem, aby zminimalizować koszty, jest wybór takiego rachunku, z którym związane są najniższe prowizje.

Warto wiedzieć, że bankowe rozliczenia pieniężne dokonywane są na podstawie umowy rachunku bankowego, która łączy bank i klienta. Według Kodeksu cywilnego bank zobowiązuje się przechowywać środki pieniężne posiadacza rachunku (na czas oznaczony lub nieoznaczony) oraz przeprowadzać rozliczenia pieniężne na jego zlecenie. Zgodnie z prawem bankowym rachunki oszczędnościowe – czyli konta osób fizycznych – nie mogą być wykorzystywane przez ich posiadaczy do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli więc przedsiębiorca uzyskuje przychód z tejże działalności, to pieniądze te powinny trafić na odrębny rachunek firmy, a nie na prywatne konto jej właściciela.

Naruszenie tych zasad może być dla przedsiębiorcy kosztowne. Jeśli bowiem nie rozliczy on płatności za pomocą rachunku bankowego, gdy jej wartość przekracza określone limity, to naraża się na karę grzywny do 5 tys. zł.

Co do faktury to jest to niewątpliwie dowód zakupu towaru z USA czy Anglii, ale ma Pan obowiązek ich przetłumaczenia tego rodzaju dokumentu dla potrzeb Urzędu Skarbowego.

Podstawa prawna: Prawo Bankowe (Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z póź. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.