Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy do płacy zasadniczej dolicza się dodatek stażowy?

Dlaczego do płacy minimalnej dolicza się dodatek stażowy?

Wysokość dodatku stażowego wynika z Regulaminu Wynagradzania lub z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Postawą prawną do doliczenia dodatku stażowego do płacy dodatku stażowego jest art. 36, 51 oraz 61 kodeksu pracy. Pośrednio wynika to z ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) oraz par. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 146, poz. 1222 ze zm.).

Dodatek stażowy, którzy jest przyznawany za wysługę lat, czasami wynika wprost z ustawy (jak np. z ustawy o pracownikach samorządowych, która nakazują doliczyć do pensji dodatek stażowy).

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) dodatek stażowy nie wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.