Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy mogę zawiązać spółkę, jeżeli nie prowadzę działalności gospodarczej?

Wspólnie z kolegą zamierzamy założyć spółkę. Kolega ma już założoną działalność gospodarczą, ja niestety nie. Jakie muszę spełniać wymogi, aby taką spółkę zawiązać i uczestniczyć w niej na równych prawach? Czy muszę zakładać własną działalność?

Wszystko zależy od rodzaju zakładanej spółki. Najprostszą formą zawiązania wspólnej działalności, nie wchodząc w ramy kodeksu spółek handlowych, jest spółka cywilna.

Spółka cywilna jest prawną formą współdziałania osób fizycznych lub prawnych dążących do osiągnięcia celów gospodarczych. Z prawnego punktu widzenia majątek spółki jest współwłasnością wspólników, a dokładnie: współwłasnością łączną. W czasie trwania spółki, wspólnik nie może rozporządzać swoim udziałem we wspólnym majątku, nie może też domagać się jego podziału. Stosownie do art. 7 Prawa działalności gospodarczej, przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców, a zasady wpisu określają przepisy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 17, poz. 209).

O tym, co powinno zawierać zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej stanowi art. 88b ust 2 ustawy Prawo działalności gospodarczej. Powinno ono zawierać:

  • oznaczenie przedsiębiorcy,
  • oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy, a jeżeli stale wykonuje działalność po za miejscem zamieszkania – również wskazanie siedziby i adresu zakładu głównego, oddziału lub innego stałego miejsca wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej,
  • określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej,
  • wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej,

Wspólnikami mogą być – w dowolnych konfiguracjach – osoby fizyczne i osoby prawne. Umowę o zawiązaniu spółki powinny dokonywać dwa podmioty prawne zarejestrowanie na potrzeby działalności gospodarczej. Dlatego najpierw należy założyć własną działalność gospodarczą, a następnie zawiązać spółkę na mocy umowy dwóch wspólników.  Warto dodać, że przedsiębiorcy mogą swobodnie kształtować oblicze tej spółki.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz 93 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.