Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy mogę zerwać umowę, nie tracąc kaucji?

Zawarłam umowę najmu lokalu, płacąc przy tym kaucję. Teraz jednak jestem zmuszona zerwać tę umowę. Czy mogę to zrobić, nie ponosząc konsekwencji. Od podpisania umowy minęło zaledwie kilka dni.

Niestety, kaucja stanowi pewien rodzaj zabezpieczenia roszczeń wynajmującego lokal względem najemcy o zapłatę. W szczególności dotyczy ona roszczeń z tytułu czynszowych, odsetek, odszkodowań itp. W praktyce kaucja zatrzymywana jest jako odszkodowanie, jeśli najemca, odstąpi od umowy bądź spowoduje szkody w wynajmowanym lokalu. Każda ze stron stosunku prawnego, jakim jest najem, ma prawo rozwiązać umowę, ale powinna z tego tytułu liczyć się z konsekwencjami w postaci np. braku zwrotu kaucji. Sprawa zwrotu kaucji lub jego braku powinna być zawsze przedmiotem umowy najmu.

Jedynie co pozostaje, to próbować porozumieć się z wynajmującym. Być może wystarczy znaleźć następcę, który będzie chciał wynająć ten lokal. Decyzja ostatecznie należy do wynajmującego.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.) .

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.