Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można nie zgodzić się na cofnięcie wypowiedzenia?

Jestem na wypowiedzeniu 3-miesięcznym, które kończy się 31 stycznia 2009 r. Mój szef zamierza wycofać wypowiedzenie niektórym pracownikom. Chcę podjąć pracę w innym zakładzie. Czy mogę się nie zgodzić na cofnięcie mi wypowiedzenia? Czy w takiej sytuacji należy mi się odprawa?

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 23 października 1986 r. (III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156,12992), cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia umowy o pracę wymaga zgody pracownika. Podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 listopada 1989 r. (II SA 1177/89, ONSA 1989/2/95, 10101). Uznał wówczas, że co prawda wypowiedzenie stosunku pracy jest jednostronną czynnością prawną, to jednak cofnięcie wypowiedzenia jest skuteczne tylko pod warunkiem zgody drugiego podmiotu stosunku pracy. A to oznacza, że cofnięcie wypowiedzenie jest możliwe jedynie za zgodą pracownika.

Jeżeli pracownik objęty jest zwolnieniem grupowym, przysługuje mu odprawa. Odprawa jest świadczeniem fakultatywnym. Może być przyznana w razie odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej będącej podstawą zatrudnienia, pod warunkiem jednak, że odwołanie ze stanowiska bądź rozwiązanie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej nastąpiło z innych przyczyn niż naruszenie podstawowych obowiązków ze stosunku zatrudnienia.

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Podstawa prawna

: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.