Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można przerwać urlop wychowawczy i ile wynosi dodatek do świadczenia?

Po urlopie macierzyńskim wykorzystałam zaległy urlop wypoczynkowy. Następnie zaczęłam pracę, ale po pewnym czasie zdecydowałam, że chce iść na urlop wychowawczy. Czy mam takie prawo? Ile wynosi dodatek rodzinny dla samotnej matki przebywającej na urlopie wychowawczym?

Pracownica ma prawo skorzystać z urlopu wychowawczego, nawet gdy urlop macierzyński jest przerwany urlopem wypoczynkowym. Urlop wychowawczy może trwać najwyżej 3 lata. Można go wykorzystać w czterech częściach, lecz nie później niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Kiedy osoba zatrudniona jest na okres próbny, czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, otrzymujesz urlop nie dłużej niż do końca obowiązywania umowy o pracę.

Z urlopu wychowawczego skorzysta pracownica która:

  • jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy – zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę,
  • ma co najmniej 6-miesięczny ogólny staż pracy.

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje nie dłużej niż przez okres:

  • 24 miesięcy kalendarzowych,
  • 36 miesięcy kalendarzowych, jeśli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,
  • 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością lub orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności.

Obecnie dodatek wynosi 400 zł miesięcznie.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.