Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy na czas zlecenia lepiej zrezygnować z renty?

Przyznano mi rentę socjalną od lutego, ale pracowałam na umowę zlecenie dla studentów do końca kwietnia. Czy mam na ten okres zrezygnować z renty i pobierać ją dopiero od maja? Czy przy umowie zlecenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne studenta?

Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268 z późn. zm.) organ rentowy rozpatrując uprawnienia do renty socjalnej na wniosek studenta będzie opierał się na orzeczeniu stanowiącym podstawę do ustalenia prawa do renty. Renta socjalna zostanie przyznana, jeżeli student spełnił łącznie warunki określone w art. 4 ust. 1 ustawy o rencie socjalnej, tj.:

  • jest osobą samotnie gospodarującą,
  • nie posiada innego przychodu,
  • nie ma ustalonego prawa do renty rodzinnej,
  • jest właścicielem lokalu mieszkalnego (domku jednorodzinnego) albo przysługuje jej spółdzielcze prawo do lokalu albo jest najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, innych jednostek samorządu terytorialnego albo stanowiącego własność skarbu

Z praktyki wynika, że renty socjalnej nie da się przesunąć w czasie, można jednak spróbować w tej kwestii cos zrobić. Jeżeli student na chwile obecną podjął prace na umowie zlecenie, może zwrócić się do oddziału ZUS z prośbą o przesunięcie terminu pobierania renty. Jeżeli ZUS przychyli się do tej prośby, wówczas student będzie mógł świadczenie realizować w późniejszym terminie. Student do ukończenia 26 roku życia świadczący prace na podstawie umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.