Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy należą się dodatki za pracę w warunkach szkodliwych?

Pracuję jako pomocnik elektryka. Obecnie wycinam otwory w płytach GK pod oprawy oświetlenia przez minimum 7 godzin dziennie. Czy jest to praca w warunkach szkodliwych? Czy przysługuje mi dodatkowa przerwa w wykonywaniu tej szczególnej pracy?

Pojęcie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest zastosowane w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy.

Dodatki za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia oraz niebezpiecznych lub uciążliwych, poza państwową sferą budżetową, nie mają charakteru obligatoryjnego. Niemniej ustawa przewiduje je dla wielu zbiorowych układów pracy oraz regulaminów wynagradzania ustalających rodzaje prac lub konkretne czynności, których wykonywanie uprawnia do otrzymywania takiego dodatku.

Niektóre ponadzakładowe układy zbiorowe pracy zobowiązują pracodawców do samodzielnego ustalania takich wykazów w oparciu o:

  • wyniki badań środowiskowych,
  • ustalenia stopnia szkodliwości dla zdrowia nowych materiałów i procesów technologicznych,
  • wykazy najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych itp.

Przedsiębiorca, który chce lub musi wprowadzić u siebie wykaz prac lub stanowisk uprawniających do wymienionych dodatków, może liczyć na pomoc ze strony służby bezpieczeństwa i higieny pracy, jednostek inspekcji pracy lub inspekcji sanitarnej oraz placówek służby medycyny pracy.

Dlatego też układ zbiorowy pracy powinien w takim wypadku zapewnić pracownikowi, z uwagi na jego szkodliwy charakter, dodatkową przerwę oraz dodatek godzinowy, jeżeli wynagrodzenie za pracę na stanowisku szkodliwym byłoby tak samo płatne jak inne nie należące do tej grupy.

Podstawa prawna: Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.