Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy osobie współpracującej będzie przysługiwało prawo do urlopu wychowawczego?

Jestem zatrudniona u męża. Obecnie przebywam na zasiłku macierzyńskim. Czy mogę iść na zasiłek wychowawczy, gdy skończy mi się macierzyński? Kto ma mnie do niego zgłosić?

Nie. Osobie współpracującej nie będzie przysługiwało prawo do urlopu wychowawczego, w ramach którego jest wypłacone świadczenie z tego tytułu. Tego rodzaju urlop przysługuje jedynie pracownikowi. Tym samym osobie współpracującej nie  przysługuje prawo do świadczeń z tytułu urlopu wychowawczego.

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Pracownik mający okres zatrudnienia bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.

Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 24, poz. 93 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.