Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy pensja może być wypłacana w ratach?

Czy pracodawca może wypłacać wynagrodzenie w dwóch częściach? Pierwszą część otrzymuję rzekomo w oparciu o umowę-zlecenie. Problem w tym, że w umowie widnieje inna firma niż ta dla które świadczę pracę. Co więcej nigdy nie podpisywałem się pod takim zleceniem. Moja pensja nie jest uwarunkowana wykonaną sprzedażą, jest to pensja stała.

Zgodnie z art. 85 kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

W małych zakładach pracy zatrudniających co najmniej 20 pracowników , dla których nie został zawarty układ zbiorowy pracy , zasady wypłacania świadczeń pieniężnych związanych z pracą powinny zostać uregulowane regulaminem wynagrodzenia. Zatem jak dowodzi przepis art. 85 kp. pracodawca może pracownikowi wypłacać wynagrodzenie za prace w dwóch lub trzech np. stosując przy tym powszechnie przyjętą w instytucje zaliczki. Nie ma tutaj znaczenia na ilość wypłat wynagrodzenia za pracę. Znaczenie ma tylko to, czy wynagrodzenie pracownik otrzymuje w terminie wynikającym z umowy o pracę lub z regulaminu wynagrodzenia. Ważne jest również to, czy wynagrodzenie nie zostało przez pracodawcę zaniżone.

Z przedstawionego opisu wynika, że wynagrodzenie wypłacane jest pracownikowi przez inną firmę niż ta, z którą podpisał umowę o pracę. Niedopuszczalne jest, aby świadczyć pracę na rzecz innego podmiotu i z tego tytułu otrzymywać profity bez stosownej umowy. Pracodawca zmuszając pracownika do wykonywania tego rodzaju pracy dopuszcza się nie tylko przestępstwa przeciwko prawom pracowniczym, lecz również przestępstwa karnoskarbowego. Świadczenie pracy na rzecz innej osoby, z którą pracownik nie podpisał żadnej umowy nie jest od niego w żaden sposób wymagane. Co więcej nadużycia należałoby niezwłocznie zgłosić Państwowej Inspekcji Pracy.

Należy pamiętać, że naruszenie obowiązku prawidłowej i terminowej wypłaty wynagrodzenia, jak również naruszenie świadczenie pracy nie objętej umową determinuje powołanie art. 55 § 11 kp, przewidującego możliwość rozwiązania przez pracownika stosunku pracy w trybie natychmiastowym, jeżeli pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków (np. wypłaty wynagrodzenia będącego przedmiotem umowy).

Podstawa prawna: Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.