Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy postanowienia umowy mogą wykluczać jedną ze stron?

Czy w świetle art. 33 kodeksu pracy strony umowy o pracę, zawierając umowę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, mogą zgodnie ustalić, że tylko pracownik może wcześniej rozwiązać umowę o pracę za 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia? Czy obie strony, na równi, powinny mieć takie prawo?

Art. 33 kodeksu pracy stanowi, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Wynika z tego, że dopuszczalne jest wskazanie, że zarówno strona pracodawcy, jak i pracownika ma prawo do wcześniejszego rozwiązania umowy. Potwierdza to m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 2001 r. (I PKN 527/2000).

Zastrzeżenie dopuszczalności rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem umowy o pracę, zawartej na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy, może być dokonane przez każde zachowanie się stron, które ujawnia ich wolę w sposób dostateczny. Wynika tak z uchwały Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – z dnia 14 czerwca 1994 r. (I PZP 26/94 OSNAPiUS 1994/8 poz. 126).

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.