Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy potrzebna jest zgoda do zbycia udziałów?

Mój ojciec dysponuje udziałami w pewnej spółce z o.o. Owe udziały chce oddać mi. Czy potrzebuje do tego zgody większości udziałowców? Czy będę musiał je kupić, czy będę mógł je dostać w formie darowizny?

Ojciec powinien przekazać synowi udziały w spółce z o.o. w drodze darowizny. Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (IBPB2/436-54/07/AA/KAN-1820/10/07) nabycie na drodze darowizny pomiędzy rodzicem a dzieckiem w skład, którego wchodzą ruchomości, nieruchomości oraz wszelkie prawa majątkowe i niemajątkowe związane z przedsiębiorstwem, korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn zgodnie z zasadami określonymi w ustawie. Warto podkreślić, że udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawem majątkowym, które można zbyć, odziedziczyć lub zastawić.

Zbycie udziału lub jego części powinno być dokonane z zachowaniem formy pisemnej w obecności notariusza zgodnie z art. 180 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

Aby zbyć udziały w spółce z o.o. niezbędna jest zgoda pozostałych udziałowców zgodnie z art. 153 k.s.h. Jednakże w spółce o udziałach nierównych, jeżeli zgodnie z umową są one nierówne i przysługują wspólnikom tylko po jednym (art. 152 i 153 ksh ), możliwe jest zbycie części udziałów. To umowa spółki stanowi, czy wspólnik może mieć tylko jeden, czy więcej udziałów. Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wówczas wszystkie udziały w kapitale zakładowym powinny być równe i są niepodzielne.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 142, poz. 1514 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.