Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy pożyczki z funduszy mikro będą tańsze?

Globalny kryzys finansowy powoduje, że pogarsza się sytuacja małych i średnich firm. Banki przykręcają kurek z dostępem do kapitału oraz podwyższają oprocentowanie kredytów, co powoduje, że przedsiębiorstwa muszą liczyć na inne źródła finansowania działalności. Jedną z alternatyw dla mikrofirm są w Polsce fundusze mikro, które udzielają młodym przedsiębiorcom pożyczek na preferencyjnych warunkach.

„Fundusze pożyczkowe dostosowane są do potrzeb firm małych i mikro, bo nie wymagają historii kredytowej czy ogromnych zabezpieczeń. W Polsce działa ich 66. Do końca czerwca 2008 roku udzieliły 162 tys. pożyczek o łącznej wartości 2,6 mld zł. Aktywność funduszy w ostatnich latach znacznie wzrosła, ponieważ zostały dokapitalizowane z unijnych środków. W ramach pomocy z UE na lata 2007 – 2013 mogą otrzymać jeszcze ok. 300 mln euro, co przełożyłoby się na ok. 1 mld euro nowych mikrokredytów dla 120 tys. firm.” – informuje „Rzeczpospolita”.

Gazeta podaje, że „Ceny pożyczek udzielanych przez fundusze dokapitalizowane przez UE wyznacza tzw. stopa bazowa. Sposób jej obliczania jest obecnie niekorzystny dla pożyczkobiorców. Stopa opiera się jednorocznym WIBOR (średnia z września, października i listopada), a ten nie uwzględnia ostatnich cięć dokonanych przez NBP.”

Sytuacja taka powoduje, że przedstawiciele funduszy apelują do rządu i innych instytucji, które mogłyby rozwiązać ich problem. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że w grę wchodzą dwa warianty. Pierwszy zakłada negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zmiany dotychczasowego sposobu ustalania stopy bazowej. Drugim rozwiązaniem jest udzielanie przez fundusze pożyczek w ramach publicznej pomocy de minimis, ale ten wariant byłby kłopotliwy zarówno dla właścicieli firm jak i funduszy.

Więcej w „Rzeczpospolitej”, w artykule „Kosztowne kredyty z Unii”, autorstwa Anny Cieślak-Wróblewskiej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.