Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy praca podczas studiów wpływa na długość urlopu wypoczynkowego?

Ile przysługuje dni urlopu wypoczynkowego w 2009, jeżeli osoba ma ukończone studia magisterskie (obrona pracy magisterskiej w dn. 28 maja 2008 r.), ale pracę rozpoczęła podczas studiów (z dniem 01 grudnia 2007 r.)? Czy rok przepracowany podczas studiów wlicza mi się do ilości lat?

Zgodnie z art. 154. § 1 kodeksu pracy, wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  • szkoły policealnej – 6 lat,
  • szkoły wyższej – 8 lat.

Należy jednak pamiętać, że okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Oznacza to, że pracownikowi będzie, przysługiwał urlop w wymiarze 20 dni, ponieważ od ukończenia studiów wyższych zaliczanych do okresu zatrudnienia minęło dopiero 8 miesięcy. Zatem fakt pracy podczas studiów, chociaż chwalebny i dający podstawę do świadczeń emerytalnych, nie wydłuża okresu zatrudnienia. Pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu dopiero po 28 maja 2010 roku.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.