Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy pracodawca mógł zmienić grupę zaszeregowania i zmniejszyć wynagrodzenie?

Mój mąż wykonuje pracę artysty terapeuty. Uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka uzyskał na mocy decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 1984 r. (wtedy to było Ministerstwo Kultury i Sztuki). W 1992r. został członkiem Związku Polskiego Artystów Plastyków, co wiąże się z wykonywaniem wolnego zawodu artysty plastyka i posiadaniem statusu twórczego. W 1990 roku w odpowiedzi na pismo na jakim stanowisku może być zatrudniony otrzymał z Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej odpowiedź, iż zgodnie z wykonywaną działalnością – rehabilitacją przez sztukę – i kwalifikacjami równorzędnymi z ukończeniem ASP może być zatrudniony (cyt.) „tak jak pracownicy z wyższym innym niż medyczne wykształceniem”. I tak do tej pory było. Od 1 grudnia 2007 roku została dokonana nowa kwalifikacja zaszeregowania płacy i mąż otrzymał angaż jako „średni personel medyczny”. Czy dyrektor placówki miał prawo zmienić zaszeregowanie? Czy zawód artysty plastyka nadal jest wolnym zawodem? Czy nadal funkcjonuje pojęcie „statusu twórczego”?

Zawód artysty plastyka nadal jest wolnym zawodem, jednakże ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 181, poz. 1293) nie wyczerpuje pojęcia statusu twórczego, opierając się jedynie o przesłankę twórcy. Twórcą może być osoba, która stworzyła utwór:

  • wyrażonym słowem lub symbolami,
  • plastyczny,
  • fotograficzny,
  • lutniczy,
  • wzornictwa przemysłowego,
  • architektoniczny,
  • muzyczny,
  • sceniczny,
  • audiowizualny,
  • i inny bliżej tutaj nie zdefiniowany, lecz mający pełnię warsztatu autorskiego.

Opinia ówczesnego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej nie ma mocy wiążącej dla dyrektora placówki medycznej. Dyrektor KCR miał prawo zmienić zaszeregowanie i wysokość wynagrodzenia zgodnie z wykształceniem pracownika. Pozwala mu na to art. 77(1)- 77(5) oraz art. 78 ustawy kodeks pracy. Oczywiście wszelkie nieprawne działania w tym przedmiocie mogą być zaskarżone przed sądem pracy w trybie art. 262 – 280 powyższej ustawy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.