Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy pracodawca może ukarać wszystkich pracowników?

Jestem pielęgniarką. Pracodawca wystosował do wszystkich oddziałów stacji pismo informujące o nałożeniu na wszystkie pielęgniarki kary pieniężnej w wysokości 100 zł za „brak należytej troski o stan techniczny samochodu służbowego i lekceważenie obowiązku zgłaszania wszelkich szkód ubezpieczycielowi”. Sytuacja taka nie miał miejsca w placówce, w której jestem zatrudniona. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Zgodnie z art. 125 kodeksu pracy (dalej k.p.), w oparciu o stan faktyczny wynikający z pytania, należy jednoznacznie stwierdzić, że działania pracodawcy wymierzającego karę pieniężną wszystkim pracownikom, są niezgodne z obowiązującym prawem.

Kary pracownicze wyszczególnione w art. 108 kp. stanowią katalog kar zamkniętych. Wyklucza to możliwość nakładania na pracownika przez pracodawcę innych kar niż wymienione w powyższym przepisie. Co więcej zastosowanie sankcji w stosunku do pracowników, innych niż wymienione w powyższym artykule, jest zgodnie z art. 281 pkt. 4 k.p. wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym.

Należy
podkreślić, że karę pieniężną można stosować względem konkretnego człowieka bądź też grupy ludzi odpowiedzialnych za danych czyn, a nie całej grupy zawodowej. Zatem wnioskowanie pracodawcy o zadośćuczynienie jest bezzasadne. Tym bardziej, że odpowiedzialność dodatkowa co do powierzonego sprzętu czy mienia powinna być określona w regulaminie pracy lub w umowie o pracę.

Zaszły więc wystarczające przesłanki, aby powiadomić Państwową Inspekcję Pracy o działaniu pracodawcy niezgodnym z art. 108, 125 k.p.

Podstawa prawna: Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.