Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który złożył wypowiedzenie?

Pracuje na stanowisku kierowcy. Mam nienormowany czas pracy. Z braku zleceń często przebywałem w domu. W tym czasie nie utrzymywałem kontaktu z firmą. Teraz pracodawca chce mnie dyscyplinarnie zwolnić. Zaznaczam, że nie mam obowiązku codziennie stawiać się w firmie, tak samo jak nie mam obowiązku podpisywać listę obecności. Według mnie zachowanie pracodawcy jest po prostu wyrazem złośliwości. Kilka dni temu złożyłem wypowiedzenie.

Trudno stwierdzić, czy i w jaki sposób doszło do zaniedbania pracownika, skoro nie znamy postanowień umowy między stronami. Bazując na tym co napisał pracownik, w moim przekonaniu trudno tutaj mówić o podstawach do zwolnienia dyscyplinarnego.

Zgodnie z art. 52. § 1. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  • ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.

Należy także podkreślić, że pracodawca musi podać argumenty i wskazać dowody na zaniedbania, których dopuścił się pracownik. Nie wystarczy stwierdzić, że pracownik nie wykonywał swoich obowiązków z należytą starannością. Zwolniony na prawo odwołać się od decyzji szefa, a ostatecznie skierować sprawę do sądu pracy, który to stwierdzi, czy firma miała prawo usunąć dyscyplinarnie zatrudnionego. Sąd może także przywołać zwolnionego do pracy i zasądzić zadośćuczynienie za okres pozostawania bez zatrudnienia.

Podstawa prawna: Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.