Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy prawo ogranicza liczbę samochodów branych w leasing?

Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową. Żona jest osobą współpracującą, posiada jednocześnie swoją działalność gospodarczą. Użytkuję dwa samochody osobowe na zasadzie leasingu na moją firmę (jeden spłacony, drugi spłacony w połowie). Czy zakupienie na firmę jeszcze jednego samochodu lub wzięcie w leasing może wiązać się z problemami ze strony organów podatkowych? Czy są tu jakieś prawne ograniczenia dotyczące ilości samochodów wpuszczanych w środki trwałe bądź branych w leasing?

Nie ma ustawowych zastrzeżeń, co do ilości samochodów branych w leasing. Kwestia leasingu leży wyłącznie po stronie leasingodawcy i zgody na kolejny pojazd udostępniony przez niego przedsiębiorcy. Nie ma też obostrzeń, co do ilości pojazdów wpuszczanych w środki trwałe.

Leasing jest uregulowany w art. 709 (1) – 709 (18) kodeksu cywilnego. Polega on na tym, że przedsiębiorca (zwany finansującym, leasingodawcą), kupuje na warunkach określonych w umowie leasingu rzecz od osoby trzeciej, którą oddaje następnie drugiej stronie tej umowy (zwanej korzystającym, leasingobiorcą) na czas określony, do używania albo do używania i pobierania pożytków. W razie niezachowania formy pisemnej umowa leasingu jest z mocy prawa nieważna. Oznacza to, że forma ta ma charakter formy ad solemnitatem (art. 73 § 1). Oczywiste jest jednak, że do rygoru nieważności nie dojdzie w wypadku ewentualnego zawarcia umowy w formie surowszej, np. w formie aktu notarialnego.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks cywilny(Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.