Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy, prowadząc firmę, mogę pracować na umowę-zlecenie?

Prowadzę działalność gospodarczą, która założyłam dostając dotacje z Unii Europejskiej. Czy mogę pracować na umowę-zlecenie w innej firmie? Jak wygląda rozliczenie z ZUS i urzędem skarbowym?

Tak, może Pani dla innej firmy pracować na umowę zlecenie i jednocześnie prowadzić własną działalność gospodarczą. Nie ma ku temu żadnych prawnych przeszkód.

Jeżeli prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie zawała umowę-zlecenie, która jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności, a jej przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności, to podlega Pani ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności, czyli z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie płaci Pan ani obowiązkowo, ani dobrowolnie składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli jednak przedmiot prowadzonej pozarolniczej działalności jest inny niż przedmiot umowy zlecenia, wówczas podlega Pani obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu, który powstał pierwszy, a zatem w Pani przypadku będzie to podleganie pod ubezpieczenia emerytalne i rentowe z działalności gospodarczej. Proszę pamiętać, że może Pani również zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń. W praktyce oznacza to, że prowadzący działalność gospodarczą i równocześnie wykonując umowę zlecenia, może płacić obowiązkowe składki emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia lub z działalności gospodarczej.

Z drugiego tytułu ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, obowiązkowa jest natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z działalności stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 60 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od tak ustalonej podstawy prowadzący działalność gospodarczą musi naliczyć i opłacić składki na ubezpieczenia społeczne bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów. Kwota niższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w przypadku, gdy działalność gospodarcza prowadzona przez Panią została rozpoczęta lub zakończona w trakcie miesiąca lub przez część miesiąca, prowadząc działalność, była Pani chora i pobierała zasiłek chorobowy. Wówczas kwotę najniższej podstawy wymiaru dzieli się przez liczbę dni danego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

Na Pani jako na podatniku, prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie świadczącym usługi na podstawie umowy zlecenia, spoczywa obowiązek dokonania niezbędnych rozliczeń z organem podatkowym. Jeśli przychód z umowy zlecenia zostanie rozpoznany jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, to mimo pobieranych wcześniej 19-proc. zaliczek na podatek dochodowy od prowadzącej przez Panią działalności gospodarczej, w zeznaniu rocznym może on złożyć się na podstawę opodatkowania według progresywnej skali wynoszącej nawet do 40 proc. uzyskanego dochodu.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny. (Dz.U. nr 16 poz. 93 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.