Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy przeoczone koszty można odliczyć w późniejszym miesiącu?

Faktura VAT została wpisana w sierpniu 2007 do książki przychodów i rozchodów po stronie kosztów, lecz w wyniku przeoczenia nie została faktycznie odliczona. Czy po korekcie w KPiR kwota ta może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu za miesiąc listopad 2007?

Tak. Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust 11 i 13 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy następnym okresie rozliczeniowym, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Zgodnie z art. 86 ustęp 10 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:

  • w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny;
  • w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;
  • w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;
  • w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 – nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu;
  • w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi – za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.

To samo dotyczy sytuacji podatku dochodowego od osób prawnych. Można rozliczyć koszty uzyskania przychodów w miesiącu listopadzie, jeżeli koszty te nie zostały rozliczone w sierpniu. Zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników (prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego), uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Zatem w podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma za bardzo możliwości rozliczenia kosztów w miesiącu innym niż w tym, w którym zostały one zaksięgowane bez względu na fakt ich nierozliczenia.

Podstawa prawna:

  • Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.),
  • Art. 22 ust. 6 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 15 lit. f) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.