Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy przysługuje prawo do zwrotu podatku?

Czy wykazanie w poz. 55, 56 i 57 deklaracji VAT kwoty nadwyżki do zwrotu na rachunek bankowy podatnika będzie działaniem prawidłowym? Czy przysługuje w takim przypadku prawo do zwrotu w terminie podstawowym – 60 dni?

Może Pani żądać zwrotu w terminie 60 dni kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, ale tylko w wysokości nie wyższej od kwoty stanowiącej wysokość kwoty podatku naliczonego od nabycia towarów lub usług, które zaliczane są przez Panią do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji powiększonej o kwotę stanowiącą 22 proc. obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22 proc.

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wprowadza odmienne od poprzednio obowiązujących zasady zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w danym okresie rozliczeniowym, na rachunek bankowy podatnika. Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy przysługuje Pani prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu tej różnicy na rachunek bankowy. Przepis dopuszcza, aby Pani, w zależności od swej woli, wykazała kwotę nadwyżki do zwrotu lub do przeniesienia na następne okresy. Ponadto zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy Pani, w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez Panią. W myśl przytoczonej regulacji, każda kwota nadwyżki będzie mogła zostać zwrócona na Pani konto, nawet jeżeli prowadzi o wyłącznie sprzedaż opodatkowaną stawką podstawową 22 proc. i w danym okresie rozliczeniowym nie zakupiła Pani środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji.

Wykazanie w poz. 55, 56 i 57 deklaracji VAT kwoty nadwyżki do zwrotu na rachunek bankowy podatnika będzie działaniem prawidłowym. Proszę również złożyć wniosek o zwrot różnicy w podatku.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.