Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy przysługuje zasiłek chorobowy przy zmianie umowy o pracę?

Jestem zatrudniona w firmie od 13 listopada 1989 roku. Od 1 czerwca 2009 roku zmieniłam umowę o pracę, na pracę nakładczą, pozostając u tego samego pracodawcy. Od 22 lutego 2010 roku przebywam na zwolnieniu lekarskim. W zusie poinformowano mnie, że do zasiłku chorobowego liczy się tylko okres od lipca 2009 do stycznia 2010 włącznie, natomiast poprzedni okres ubezpieczenia jest nieważny. Czy słusznie?

Nie. Wykładnia przepisu art. 4 par 1 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest w tej materii zupełnie inna. ZUS w tej materii nie ma racji. Nie ma bowiem żadnego znaczenia , że pracownica przeszła z umowy o pracę  na inną formę zatrudnienia czyli pracę nakładczą. Istotny jest fakt ubezpieczenia chorobowego , gdyż przerwa między jednym stosunkiem pracy a drugim nie przekroczyła 30 dni.
Dla informacji warto wskazać, że Ubezpieczony abywa prawo do zasiłku chorobowego:

  1. po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
  2. po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:

  1. absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych;
  2. jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
  3. ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli przerwy w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu nie przekraczały 30 dni, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem, którą stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 267 ze zm.) uwzględnia się przychód z tego okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w rozumieniu art. 4 ust. 2 tej ustawy.
Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
z dnia 12 września 2008 r. I UZP 5/2008

Podstawa prawna: Ustawa kodeks pracy ( Dz.U z 1998 Nr 21 poz. 94 ze zm.) Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 267)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.