Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy rządy mogą zwiększać dług publiczny Polski?

2010-09-14 Barbara Sielicka – Bankier.pl

Jeszcze echem nie milknie protest przeciwko podwyżce stawki podatku VAT zorganizowany przez osoby, które zebrały się przez portal Facebook, a już szykuje się kolejna akcja. Tym razem nie jest to jednak protest, a petycja przeciwko nagminnemu zadłużaniu się państwa, która jest częścią akcji „Polska bez długu”.

Na pomysł stworzenia petycji wpadło stowarzyszenie Koliber, które żąda wpisania do konstytucji artykułu zakazującego zadłużania Państwa. Pismo skierowane jest do posłów Rzeczypospolitej Polskiej. Koliber chce, aby zastąpić ust. 5, art. 216, Konstytucji Rzeczypospolitej, który stanowi:

„Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto oraz państwowego długu publicznego określa ustawa.”

Przepisem:
„Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których wzrośnie nominalny państwowy dług publiczny. Sposób obliczania wartości państwowego długu publicznego określa ustawa.”

Ich zdaniem taki zapis zapobiegnie dalszemu zadłużaniu się Państwa. W przeciwnym razie dalsze zwiększanie zadłużenia Państwa, doprowadzi w krótkim okresie do podwyżki podatków, która w całości zostanie przerzucona na obywateli, szczególnie tych młodych. Przykładem takich podwyżek ma być chociażby planowany przyszłoroczny wzrost stawki VAT o 1 proc.

 

Komentuje Koordynator akcji „Polska bez długu”, Igor Pawłowski:

Członkowie Stowarzyszenia KoLiber zdają sobie sprawę z tego, że rosnący dług publiczny będzie musiał być kiedyś spłacony. I to właśnie my, młodzi ludzie poniesiemy tego koszty. Nie chcemy, żeby w Polsce doszło do takiej samej sytuacji jak w Grecji, a niestety już dzisiaj w naszym kraju obsługa długu publicznego pochłania ok. 33-35 miliardów złotych – niemal dwa razy więcej niż obrona narodowa.Nic się w Polsce nie zmieni, jeżeli nie będzie nacisku społecznego w tej sprawie. Oczywiście, nasza petycja to kropla w morzu, ale od czegoś trzeba zacząć, zwłaszcza, że nadal za mało się w Polsce mówi o problemie rosnącego długu publicznego.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.