Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy szef może postawić ultimatum pracownicy w ciąży?

Jestem w 9 tygodniu ciąży. Moja umowa o pracę kończy się z końcem marca. W tym zakładzie na pełnym etacie pracuję od 1,5 roku. Pracodawca, jak mu powiedziałam o ciąży zaproponował mi racę na innym stanowisku na pół etatu pod groźbą zwolnienia. Czy mam przyjąć tę propozycję?

Pracownica nie powinna przyjąć propozycji zmiany warunków pracy i płacy pod groźbą zwolnienia. Pracodawca powinien zapewnić pracownicy odpowiednie warunki pracy ze względu na jej stan, nie może jednak stawiać jej ultimatum co do ich przyjęcia.

Zgodnie z art. 177 kp pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Jeżeli umowa o pracę, zawarta jest na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową, o ile takie w danym zakładzie funkcjonują, termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.