Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy urlop bezpłatny może trwać trzy lata?

Czy żona przedstawiając u swego pracodawcy dokument potwierdzający czasową zmianę miejsca mojej pracy, może ubiegać się o urlop bezpłatny na okres trzech lat? Czy pracodawca może go jej odmówić?

Tak, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na okres 3 lat. Okres udzielonego urlopu zależy wyłącznie od woli pracodawcy.

Należy jednak pamiętać, że okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. W czasie trwania urlopu na życzenie podwładny nie dostaje wynagrodzenia. Okres ten jest więc nieoskładkowany. Przerwę w zatrudnienie w ramach jednego miesiąca wykazuje się na druku ZUS RSA, podając kod świadczenia/przerwy – symbol 111. Rozpoczęcie lub zakończenie urlopu bezpłatnego w trakcie miesiąca, wymaga także od pracodawcy złożenia raportu ZUS RCA. Wykazuje się w nim podstawy składek oraz same składki naliczone od wypłat dokonanych za dni świadczenia pracy.

Jest też inne rozwiązanie. Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Wówczas okres urlopu bezpłatnego wliczany będzie do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.