Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy wynagrodzenie dla współmałżonka można wliczyć w koszty?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, której pomaga współmałżonek, powinna odprowadzać za niego składki ZUS? A jak to wygląda, gdy osoba współpracująca jest ponadto zatrudniona na etacie? Czy jeśli współmałżonek otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie, to należy odprowadzić podatek, tak jak to się robi w przypadku umowy-zlecenie? Czy będzie to koszt uzyskania przychodu dla działalności. A co gdy współmałżonek pomaga za darmo – czy ta nieodpłatna praca jest przychodem?

Za osobę współpracującą należy odprowadzić składki ZUS, bez względu na to, czy osoba ta jest małżonkiem, czy nim nie jest. Jeżeli małżonek pracuje na etacie w innej firmie i dodatkowo współpracuje (umowa-zlecenie), wówczas należy jedynie odprowadzić za niego składkę zdrowotną. Jeśli zatrudnienie współmałżonka opiera się o umowę-zlecenie, to należy odprowadzić podatek PIT.

Jeżeli współmałżonek świadczy nieodpłatne usługi, wówczas świadczenia z takich usług oczywiście objętych umową podlegają opodatkowaniu u przedsiębiorcy jako nieodpłatne świadczenie. Przedsiębiorca-współmałżonek wykonuje w takim wypadku obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Musi przy tym wypełnić PIT-11/8B. Nieodpłatna praca jest przychodem dla współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą. Jednakże kosztów uzyskania przychodu nie stanowią wartości własnej pracy podatnika oraz jego małżonka i małoletnich dzieci w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej.

Podstawa prawna: Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.