Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy zmiany w prawie bankowym wpłyną na sytuację klientów?

Warto podkreślić, że do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. Na uwagę zasługuje fakt, iż wspólnicy spółki dzielonej mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółek przejmujących bądź spółek nowo zawiązanych dopłaty w gotówce nie przekraczające łącznie 10% wartości bilansowej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki przejmującej, określonej według oświadczenia, o którym mowa w art. 534 § 2 pkt 4, bądź 10% wartości nominalnej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki nowo zawiązanej. Dopłaty spółki przejmującej są dokonywane z zysku bądź z kapitału zapasowego tej spółki. Każda ze spółek przejmujących lub spółek nowo zawiązanych może wydanie swoich udziałów albo akcji wspólnikom spółki dzielonej uzależnić od wniesienia dopłat w gotówce.

Czy wiesz, że…?

Spółka dzielona zostaje rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w dniu wykreślenia jej z rejestru (dzień podziału). Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).

Podział banku w formie spółki akcyjnej poprzedzać musi zgoda Komisji Nadzoru
Bankowego (dalej KNB). Jej brak lub decyzja odmowna oznaczają niemożność skorzystania z tego rozwiązania. W każdym zatem przypadku nabywcą majątku banku dzielonego, tak samo jak nabywcą przedsiębiorstwa bankowego lub jego części, może być tylko bank lub instytucja kredytowej. Trzeba podkreślić, że z punktu widzenia klientów banków zawsze będą oni klientami instytucji mającej licencję bankową, podlegającej nadzorowi w kraju macierzystym i korzystającym z gwarancji odpowiedniej instytucji. Poszerzenie instrumentów prawnych prowadzących do danego celu oznacza większą elastyczność i możliwość dostosowania procedur prawnych do konkretnej, danej sytuacji, nie jest natomiast łatwiejsze w tym sensie, że zawsze warunkiem skorzystania przez zainteresowanych z danej procedury jest uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Bankowego.

Pamiętać należy, że działalność bankową, zgodnie z podstawowymi regulacjami Prawa bankowego, mogą wykonywać tylko banki utworzone na podstawie zezwolenia Komicji Nadzoru Finansowego. Dlatego dopuszczona możliwość podziału działającego banku przez wydzielenie, możliwa jest tylko częściowo i sprowadzać się może tylko i wyłącznie do przeniesienia części majątku spółki dzielonej (banku dzielonego) na podmiot wskazany w treści art. 124c ust. 1 (bank działający w formie spółki akcyjnej lub instytucja kredytowa).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.