Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dni wolne od pracy w 2011 roku

2010-12-09 Barbara Sielicka – Bankier.pl

Kalendarz dni świątecznych w 2011 roku nie wygląda dla pracowników zbyt atrakcyjnie. Wiele świąt wypada w weekend, co oznacza, że i tak większość z nas będzie cieszyć się wolnym od pracy.

Już Nowy Rok nie jest dla nas łaskawy. Sylwester w 2010 roku przypada w piątek, po sylwestrowym szaleństwie będziemy więc odpoczywali w weekend. W poniedziałek wrócimy do pracy, jednak nie na długo – za sprawą nowego dnia wolnego.

Na początek – nowy dzień wolny

Od 2011 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy. W przyszłym roku przypadnie ono w czwartek. Pracownicy, którzy wezmą dzień urlopu w piątek 7 stycznia, będą mogli cieszyć się długim weekendem. Niezadowolenia nie ukrywają pracodawcy. Ich zdaniem nie stać nas na ustanawianie nowych świąt. PKPP Lewiatan wyliczył, że roczne przychody firm w powodu nowego święta mogą zmaleć nawet o 5,7 mld zł. (Czytaj: Trzej Królowie podarowali nam dzień wolny od pracy)

Zdaniem pracodawców, trzynasty dzień wolny to wzrost kosztów zatrudnienia, a co za tym idzie – możliwa redukcja etatów. Także budżet państwa na tym straci – przychody z tego powodu zmniejszą się o 1,07 mld zł. (Czytaj: Wolne w Święto Trzech Króli będzie kosztować ponad 1 mld zł)

Wiosna i lato – bez urlopu nie odpoczniesz

Na kolejny dzień wolny możemy liczyć dopiero w kwietniu. Będzie to poniedziałek 25 kwietnia, czyli drugi dzień Wielkiej Nocy. Maj rozpoczyna się pechowo, bowiem Święto Pracy przypada w niedzielę. Jednak 3 maja to już wtorek. Jeżeli 2 maja weźmiemy urlop, uzyskamy czterodniowe wolne od pracy.

Aby mieć kolejny przedłużony weekend w czerwcu, będziemy także potrzebowali jednego dnia urlopu. Boże Ciało (23 czerwca) wypada w czwartek. Biorąc dzień wolny w piątek 24 czerwca, zyskujemy cztery dni wolnego. Odpoczniemy także w sierpniu – Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzony 15 sierpnia wypada w poniedziałek.

Jesień i zima bez rewelacji

Aby zrobić sobie pierwsze dłuższe wolne w sezonie jesienno-zimowym, musimy posłużyć się kolejnym dniem urlopu. 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, to wtorek; biorąc urlop 31 października, zyskujemy cztery dni wolnego. Dłuższy weekend czeka nas także w drugim tygodniu listopada. 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości – wypada w piątek. Odpoczywamy więc trzy dni.

Nie odpoczniemy za to w przyszłoroczne święto Bożego Narodzenia. 24 grudnia, czyli Wigilia przypada na sobotę. Oznacza to, że czeka nas tylko jeden dzień wolnego – 26 grudnia. Problem możemy mieć także z sylwestrowym szaleństwem. Nowy Rok 2012 to niedziela, zatem już 2 stycznia udamy się do pracy.

Za sobotę bez dnia wolnego

Nowelizacja Kodeksu pracy nie tylko wprowadziła nowy dzień wolny. Nowe przepisy znoszą możliwość uzyskania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Do tej pory art. 130 k.p. mówił: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Od nowego roku do artykułu zostanie dopisane „w innym dniu niż sobota lub niedziela”.

Zmiana ta ma wyrównać przedsiębiorcom straty, jakie poniosą oni w związku z koniecznością udzielenia pracownikom dnia wolnego 6 stycznia. W 2011 roku pracownicy nie stracą jednak wiele. Jedyne święto, jakie przypadnie w sobotę, to Nowy Rok.

Zdaniem NSZZ „Solidarność”, niemożność odebrania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę to jawne łamanie praw pracowniczych. Związek zapowiada złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania konstytucyjności nowych przepisów. (Czytaj: Lewiatan wyśle Trzech Króli do Trybunału)

Bogactwo długich weekendów

Nowe przepisy umożliwią pracownikom łączenie dni, aby „stworzyć” długi weekend. Już na samym początku 2011 roku, biorąc 4 dni urlopu (3, 4, 5 i 7 stycznia), możemy przedłużyć sylwestrowy wypoczynek aż do 9 stycznia.
Kolejną okazją do długiego weekendu będą święta majowe (urlop 2 maja – poniedziałek) oraz święto w czerwcu (urlop 24 czerwca – piątek). Ostatni dłuższy weekend czeka nas na przełomie października i listopada (urlop 31 października – poniedziałek).

Oprócz długich weekendów, w 2011 roku będziemy mogli skorzystać z weekendów trzydniowych przy okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Święta Niepodległości (11 listopada) oraz Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia).

Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

 
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.