Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

EURO wygrywa z pracami wakacyjnymi

Początek czerwca oznacza, że wielkimi krokami nachodzi lato – czas odpoczynku, lenistwa, ale dla wielu osób również wytężonej pracy. W okresie wakacyjnym występuje wzmożone zapotrzebowanie na pracowników, które w tym roku zostanie dodatkowo zwiększone przez EURO 2012. Właśnie przy obsłudze Mistrzostw Europy, pracy biurowej lub jako hostessa tego lata będzie można zarobić najwięcej – wynika z najnowszych danych przygotowanych przez firmę Work Service.

W tym roku czerwiec będzie upływał pod znakiem EURO 2012, podczas którego Polskę odwiedzą rzesze zagranicznych kibiców. Będzie to niespotykana do tej pory okazja na znalezienie czasowego zatrudnienia w okresie letnim, w którym co roku wzrasta zapotrzebowanie na pracowników. Jednak zanim rozpoczniemy poszukiwania pracy tymczasowej, która wypełni czas letnich miesięcy, warto zapoznać się z rankingiem TOP 10 prac wakacyjnych, wskazującym kto otrzymuje najwyższe płace.

TOP 10 – prace wakacyjne Od* Do* Średnia*
1. Euro 2012 – pomoc kuchenna 16 25 20,5
2. Euro 2012 – pracownicy informacji 14 21 17,5
3. Euro 2012 – kelnerzy 12 22 17
4. Pomoc w biurze 12,6 21,6 17,1
5. Hostessa 10,3 22,2 16,2
6. Kurier 11,7 18 14,9
7. Ankieter 11 17,4 14,2
8. Rozdawanie ulotek 10 11,1 10,5
9. Kelner 7,4 12,6 10
10. Prace sezonowe w ogrodnictwie 8,8 10 9,4
Dane własne – Work Service S.A. * Stawki godzinowe – brutto,
podawane w PLN

Najbliższe miesiące będą upływać pod znakiem poprawiającej się sytuacji rynku pracy. Oprócz tradycyjnych prac sezonowych w tym roku Polacy będą mogli znaleźć zatrudnienie przy obsłudze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. To właśnie praca przy obsłudze EURO 2012 może przynieść zarobki sięgające nawet 25 złotych brutto za godzinę, co przy 8 godzinach pracy pozwala osiągnąć poziom „dniówki” wynoszącej 200 złotych – komentuje Tomasz Hanczarek Prezes Zarządu Work Service S.A. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór profesji warto zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie w płacach. Na przykład zarobki kelnerów na obiektach EURO 2012 mogą sięgać od 12 do 22 złotych za godzinę pracy. Mniejsze zróżnicowanie występuje wśród pracowników informacji, których średnie wynagrodzenie jest niewiele wyższe od kelnerów – dodaje Tomasz Hanczarek.

Dalsze miejsca w przygotowanym przez Work Service rankingu najbardziej dochodowych prac wakacyjnych zajęły profesje niedotyczące EURO 2012. Mimo to na wysokie średnie zarobki przekraczające 17 złotych brutto za godzinę mogą liczyć osoby pracujące w charakterze pomocy biurowej. Jeszcze wyższe wynagrodzenie można osiągnąć jako hostess, której zarobki w okresie wakacyjnym mogą przekroczyć nawet 22 złote brutto za godzinę pracy.

Na szóstym i siódmym miejscu można znaleźć jeszcze dwie prace tymczasowe, które zapewniają średnie zarobki przekraczające stawki godzinowe na poziomie 14 złotych brutto. Obie profesje wymagają dodatkowych kompetencji. W przypadku ankietera wymagana jest podstawowa wiedza związana z realizacją badań socjologicznych, zaś od kurierów zwykle oczekuje się posiadania środka transportu oraz prawa jazdy upoważniającego do korzystania z niego. Również osoby liczące na wysokie napiwki przy pracy kelnera powinni uprzednio zadbać o aktualne badania sanepidu, bo bez nich nie mają co liczyć na pracę
w gastronomii.

Okres wakacyjny obfituje w prace sezonowe w ogrodnictwie, w którym można znaleźć tymczasowe zatrudnienie zarówno w Polsce jak i za granicę. Niestety na rodzimym rynku płace w rolnictwie nie przekraczają poziomu nawet 10 złotych za godzinę, a za naszą zachodnią granicą możemy liczyć nawet na czterokrotnie wyższe wynagrodzenia – podsumowuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

/Grupa Kapitałowa Work Service

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.