Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Euro zaczyna tydzień od spadków

2010-06-07 Bankier.pl

Kurs euro do dolara spadł na koniec zeszłego tygodnia do najniższego poziomu od ponad czterech lat. W dodatku zanotował historyczne minimum w stosunku do franka szwajcarskiego. Wspólna waluta została pogrążona przez informacje węgierskiego rządu o stanie finansów tego kraju.

Euro od ponad pół roku traci na wartości w stosunku do dolara. Notuje również kilkumiesięczne spadki wobec pozostałych najważniejszych walut. Przyczyną znacznej deprecjacji kursu wspólnej waluty jest kryzys finansów publicznych, który podkopuje stabilność gospodarek strefy euro.

Politycy starają się powstrzymać osłabienie euro, gdyż kurs wspólnej waluty jest swoistym barometrem stosunku inwestorów do gospodarek Unii Europejskiej. Spadający kurs euro oznacza, że inwestorzy negatywnie oceniają kondycję europejskich gospodarek.

Wspólnej walucie nie pomógł pakiet gwarancyjny, który był postrzegany przez polityków za rozwiązanie wszelkich problemów związanych z długami państwa. Inwestorzy mają świadomość, że zażegnanie kryzysu wymaga gruntownych i bardzo kosztownych reform. Jednak znaczna redukcja wydatków również nie jest postrzegana jako dobre rozwiązanie, ponieważ ekonomiści obawiają się spadku popytu, co może osłabić wątłe ożywienie gospodarcze.

Co więcej, kurs euro cierpi w związku z wątłą kondycją sektora finansowego w strefie euro. Od czasu do czasu z różnych krajów napływają informacje o kłopotach banków. W ostatnich tygodniach najczęściej złe wieści dotyczyły Hiszpanii, która jest wymieniana jako kolejny potencjalny bankrut. Humory inwestorów zostały popsute także przez EBC, który poinformował w swoim raporcie, że banki będą musiały dokonać znacznych odpisów wartości kredytów oraz przestrzegł przed nadchodzącą kolejną fazą kryzysu.

Koniec zeszłego tygodnia przyniósł kolejne złe wieści dla wspólnej waluty. Rząd Węgier poinformował, że poprzednia ekipa rządząca ukrywała informacje o złej kondycji gospodarki tego kraju. Politycy nie wykluczyli najgorszego scenariusza, mówiąc nawet o bankructwie kraju. Mimo tego, że Węgry nie są członkiem strefy euro, rynki zareagowały przeceną wspólnej waluty. Kurs euro spadł poniżej 1,2 dolara za euro. Euro osłabiło się także wobec franka szwajcarskiego, notując kolejne rekordowe minimum na poziomie 1,3898 franka za euro.

Dziś o 9:00 euro osłabiało się w stosunku do dolara o niemal 0,2%. Kurs EUR/USD wynosił 1,1944 dolara za euro, co oznaczało, że euro jest najsłabsze wobec dolara od ponad czterech lat. Euro traciło również w stosunku do jena, osłabiając się niemal 0,7%. Kurs EUR/CHF tracił dziś symbolicznie na wartości i pozostawał na poziomie 1,3899 franka za euro, co było niemal najniższym poziomem w historii.

P.L.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.