Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Europejskie giełdy wymazały tegoroczne wzrosty

2010-01-22 Bankier.pl

Po dwóch dniach silnych spadków europejskie giełdy powróciły do poziomów z grudnia 2009 roku, wymazując noworoczne wzrosty. Dziś najmocniej taniały akcje banków, którym zaszkodziły plany prezydenta Baracka Obamy.

Już wczoraj giełdy w Paryżu i Frankfurcie poszły w dół po około 2%. Dziś niedźwiedzie wygenerowały kolejną falę spadków: niemiecki DAX stracił 1,8%, paryski CAC40 obniżył się o 1,7%, zaś londyński FTSE100 spadł o 1,6%.

Jeszcze rano nic nie pozwalało oczekiwać tak znacznej przeceny akcji. Inwestorzy dość obojętnie przyjęli dane z Chin, które w czwartym kwartale rozwijały się najszybciej od 2007 roku. Przez większość sesji panowała niewielka zmienność, czego nie zmieniły publikacje wyników spółek z USA.

Dopiero silne spadki, jakie rozpoczęły się po godzinie handlu w Nowym Jorku rozstrzygnęły losy sesji także na Starym Kontynencie. Gracze z Wall Street zaczęli masowo pozbywać się akcji największych banków, ponieważ prezydent Obama zapowiedział reformy mające na celu określenie limitów wielkości instytucji finansowych oraz ograniczenie skali ryzyka przez nie podejmowanego. W efekcie walory Commerzbanku przeceniono o 4,7%, a notowania Barclays zanurkowały o blisko 6%.

W sukurs stronie podażawej przyszedł też stary niedźwiedź – czyli nowojorski profesor Nouriel Roubini. Tym razem Roubini powiedział, że ceny akcji „poszybowały pod dach”, a poważna korekta czeka nas w drugiej połowie roku, gdy dane z gospodarki oraz wyniki spółek zaczną bardzo negatywnie zaskakiwać uczestników rynku.

K.K.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.