Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Faktura VAT RR

Złóż oświadczenie

W przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze ww. oświadczenie, może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Oświadczenie to sporządza się wówczas jako osobny dokument i powinno ono zawierać:

  • imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  • numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;
  • numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego
    tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument,
    jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;
  • datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy;
  • datę sporządzenia tego dokumentu;
  • czytelny podpis składającego oświadczenie.

Dokument  sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał  jest  przekazywany nabywcy.

Faktury wystawiane przez nabywców

Na mocy § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur istnieje także możliwość wystawiania faktur VAT przez nabywców towarów i usług od podatnika VAT czynnego, przy spełnieniu określonych warunków:

  • nabywca towarów i usług musi być zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,
  • nabywca musi mieć zawartą z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi odpowiednią umowę, upoważniającą go do wystawiania faktur (faktur korygujących, duplikatów) w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy lub usługodawcy,
  • podmioty, które zdecydowały się na zawarcie umowy, o której mowa powyżej, mają obowiązek dostarczenia pisemnej informacji o zawarciu tej umowy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym dla obu stron umowy, w terminie 10 dni od jej zawarcia.

Z postanowień umowy pomiędzy nabywcą a dostawcą powinno wynikać upoważnienie nabywcy do wystawiania dokumentów, o których mowa w imieniu i na rachunek sprzedającego, a także zastrzeżenie, iż w okresie obowiązywania umowy dostawca nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy. Jednocześnie nabywca wystawiający faktury, faktury korygujące i duplikaty ma obowiązek przedstawiać dostawcy oryginał i kopię faktury do akceptacji w formie podpisu. W umowie powinno także zostać zawarte zastrzeżenie, iż w razie wykreślenia dostawcy bądź nabywcy z rejestru podatników VAT czynnych bądź w razie zbycia przez niego przedsiębiorstwa, ma on obowiązek niezwłocznego poinformowania drugiej strony umowy o tym fakcie.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.